24.05.2023 | Czytano: 1303

Droga do sukcesu? Ciężka praca

Przerwa w rozgrywkach to czas na naładowanie baterii, odpoczynek i… trening. Niezależnie od wieku, dla każdego piłkarza okres wakacyjny, to czas przygotowań do kolejnego sezonu.


 
– Nogi są ciężkie, ale wierzymy, że praca, jaką wykonaliśmy w trakcie obozu zaprocentuje później – zdanie powtarzane przez większość piłkarzy tuż po zakończeniu letniego obozu przygotowawczego.  
 
O ile w przypadku profesjonalistów efekty mają przyjść szybko, u młodych piłkarzy sprawa wygląda inaczej. Tu trzeba patrzeć długofalowo. Dlatego jeśli chcemy, by za kilka lat móc podziwiać kolejnych polskich piłkarzy w barwach takich klubów jak FC Barcelona, Juventus, czy Napoli, trzeba zrobić wszystko, by pomóc im się prawidłowo rozwijać. 
 
Droga do tego jest tylko jedna – ciężka praca, którą później weryfikują najlepsi. A za takich uważa się graczy szkolonych w Portugalii, Anglii czy Niemczech i to z rówieśnikami z tych krajów muszą mierzyć się nasi chłopcy, by wiedzieć, co jeszcze trzeba poprawić, by w seniorskim futbolu rywalizować z nimi jak równy z równym. 
 
– Dlatego staramy się organizować naszym reprezentacjom jak najwięcej gier z mocnymi rywalami. Ostatnio U-13 grali przeciwko Arsenalowi, czy Bradze, a za chwilę starsi chłopcy będą rywalizować na międzynarodowym turnieju we Włoszech – opowiada Sebastian Pietrzyk, trener młodzieży w fundacji Polish Soccer Skills, organizującej obozy szkoleniowe dla piłkarzy w wieku od 7 do 19 lat 
 
Jak dostać się do takiej reprezentacji? Jest na to tylko jeden sposób. Trzeba wziąć udział w obozie organizowanym przez PSS i tam znaleźć się w gronie najlepszych. A ci są wybierani od lat w ten sposób – za pomocą jednolitych testów wykonywanych na początku i na końcu siedmiodniowego kampusu. Pierwsze służą weryfikacji umiejętności i dobraniu uczestników w czteroosobowe grupy zgodnie z ich poziomem. Te drugie to już klasyfikacja do reprezentacji. – Przez nasze obozy przewinęło się kilku aktualnych reprezentantów Polski – Michał Skóraś, Jakub Kiwior czy Karol Linetty. I każdy z nich uzyskał dobre wyniki w teście, więc coś w nim jest – uśmiecha się Pietrzyk. 
 
Plusem testów jest też ich… bezduszność. Wyniki to suche liczby, nie dające możliwości do interpretacji. Subiektywna ocena zostaje odstawiona na bok, nie ma mowy o żadnych sympatiach czy antypatiach. Sprawa jest prosta, jeśli ktoś uzyskał dobry wynik, zagra w kadrze. – Czasem dzwonią rodzice, czy klubowi trenerzy, ale od lat kierujemy się wynikami i to nam ułatwia zadanie – mówi trener. 
 
I w PSS, i w coraz większej liczbie polskich klubów, trenerzy starają się narzucać w trakcie zajęć europejskie standardy. A to dobrze, bo być może pozwoli nam to dogonić uciekający wciąż futbolowy świat i sprawi, że przestaniemy w końcu słyszeć inne popularne zdanie, powtarzane przez polskich piłkarzy przy okazji większości transferów do lepszej ligi: „Tu treningi są znacznie cięższe”. 
 
Łukasz Grabowski
Foto Michał  Świerad
 

Komentarze

Tabela - III liga

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Stal Stalowa Wola 30 62
2. Wieczysta Kraków 30 61
3. Avia Świdnik 30 56
4. KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski 30 52
5. Cracovia II 30 50
6. Wisłoka Dębica 30 46
7. Podlasie Biała Podlaska 30 45
8. Sokół Sieniawa 30 43
9. Orlęta Radzyń Podlaski 30 42
10. Czarni Połaniec 29 41
11. Podhale Nowy Targ 30 39
12. Korona II Kielce 30 39
13. Unia Tarnów 30 33
14. KS Wiązownica 30 33
15. Chełmianka Chełm 30 31
16. Wisła Sandomierz 30 23
17. Lublinianka Lublin 30 20
18. ŁKS Łagów 31 37
zobacz wszystkie tabele

Terminarz

  • 08.06
    00:00
    Gorc Ochotnica - Spływ Sromowce Wyżne Klasa B - Gr. 2
    08.06
zobacz więcej
reklama