14.04.2021 | Czytano: 2672

Być żywą legendą (+zdjęcia)

„Na ulicach Nowego Targu wychowało się 38 olimpijczyków i ponad setka reprezentantów Polski. Te liczby są nie tylko sportową wizytówką Podhala, ale przede wszystkim pomnikiem zgodnej pracy ludzi różnych poglądów i zawodów połączonych jedną pasją – budowania mocnej drużyny hokejowej” – tak mówił Leszek Rafalski podczas uroczystych obchodów 80- lecia KS Podhale.

 

 
Mimo, iż pierwsza w kubie była piłka nożna, to klub i Nowy Targ rozsławiali hokeiści - olimpijczycy. To właśnie im złożono hołd, a także 90 – letniej historii klubu z szarotką w herbie. Dzisiaj w Miejskiej Hali Lodowej otwarto Galerię Olimpijczyków w ramach mikroprojektu pt. „W blasku olimpijskiego znicza” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 wdrażanego wspólnie przez Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Nowym Targu we współpracy z Olimpijskim Klubem Vysoke Tatry i Nowotarskim Klubem Olimpijczyka.
 
Kontakty Podhala ze słowackimi drużynami sięgają lat 70- tych. To nie tylko przedsezonowe sparingi z drużynami Popradu, Koszyc, Preszowa,  Spisskiej Nowej Wsi, ale także udziały w prestiżowych turniejach – Tatrzańskim Pucharze w Popradzie czy w turnieju w Spisskiej Nowej Wsi. Juniorzy z kolei uczestniczyli  w Memoriale Ladislava Trojaka. W 1978 roku okazali się rewelacją turnieju docierając do finału, w którym, po zaciętym boju,  ulegli reprezentacji Kanady.  Świeżo mamy w pamięci udział „Szarotek” w Pucharze Wyszehradzkim (2019/20).  Młodzież Podhala występowała w lidze słowackiej i w niezliczonych turniejach z udziałem zespołów słowackich po jednej i drugiej stronie Tatr. W historii jak i dziś w przestrzeni hokeja na lodzie praca szkoleniowa i współzawodnictwo sportowe jest naturalną formą współpracy transgranicznej.
 
Na otwarciu obecny był burmistrz Nowego Targu – Grzegorz Watycha, prezes Nowotarskiego Klubu Olimpijczyka – Czesław Borowicz. on -line prezes Klubu Olimpijczyka Maria Jasenckova.

Przedstawicielka słowackiej strony powiedziała: - Cieszę się, że w tych trudnych czasach udało się wam doprowadzić do końca przedsięwzięcie.
 
- Czekamy, by udostępnić szerszej publiczności Izbę Pamięci. Nowy Targ znany i kojarzony jest w świecie dzięki hokejowi. Chcemy nawiązać do tradycji, żeby był żywa legendę. Żeby się rozwijał i nawiązał do chlubnych tradycji – powiedział Grzegorz Watycha.  
 
Zwiedzający MHL będą mogli zapoznać się z historią klubu, a przede wszystkim z wizytówkami olimpijczyków. Będzie można sprawdzić swoją wiedzę w kto w jakich igrzyskach uczestniczył.    Przedstawiono mistrzowskie drużyny, trenerów, działaczy i lodowisko. Nie mogło zabraknąć wzmianki o początkach hokeja w naszym mieście, a także kalejdoskopu najważniejszych wydarzeń w blisko 90- letniej historii Podhala.   Można rzec- jak ten czas szybko płynie.  Jeszcze mamy w pamięci uroczyste obchody 80 – lecia KS Podhale, a już niebawem wizytówce Nowego Targu stuknie 90 lat.  
 
Podczas obchodów 80-lecia nie zabrakło na uroczystej gali znakomitych gości, którzy w samych superlatywach wyrażali się o fenomenie z małej miejscowości, o zasługach jakie klub wniósł w rozwój sportu na góralskiej ziemi i kraju. W głównej części rozdawano okolicznościowe statuetki, jako wyraz uznania dla ludzi, którzy przyczynili się do sukcesów klubu, a także dla tych, którzy działali na rzecz klubu. Rozdano wtedy 250 statuetek dla zawodników i trenerów wszystkich sekcji, bo trzeba pamiętać, że był to wielosekcyjny klubu. Było miejsce w nim nie tylko dla hokeistów, ale także piłkarzy, łyżwiarzy szybkich na długim i krótkim torze, łyżwiarzy figurowych, motocyklistów i unihokeistów.   
 
Stefan Leśniowski  
 

Komentarze







reklama