10.01.2009 | Czytano: 1490

Rywalizowali następcy Małysza

Impreza, która ma wyłonić następców Adama Małysza rozpoczęła się z Zagórzu niedaleko Krosna. W zawodach Lotos Cup w skokach narciarskich wystartowało 131 zawodników z 12 klubów.

Jako pierwsze na skoczni pojawiły się dziewczynki. Z szóstki skaczącej na skoczni HS 23 najlepsza okazała się Magdalena Pałasz z UKS Sołtysianie Stare Bystre. Góralka w drugiej serii oddała najdłuższy skok w konkursie, lądując na 19 metrze. W pierwszej próbie wyładowała metr bliżej. Za te dwa skoki otrzymała łączna notę 191,6 pkt. i 14,6 pkt. Wyyprzedziła reprezentantkę Wisły Zakopane – Joannę Szwab. Joasia oddała skoki na odległość 17 i 18 metrów. Jej koleżanka klubowa Kamila Bafia z notą 120, 8 pkt, za skoki 12,5 i 13,5 metra sklasyfikowana została na piątej pozycji. Przed nią uplasowała się Maja Stachowska z UKS Regle Kościelisko, która poszybowała na 13,5 i 15 m., za co otrzymała notę 139,8 pkt.

Triumfatorka, która do skoków trafiła za namową taty - większego bakcyla dostała, po obejrzeniu brata w akcji - nie była w pełni usatysfakcjonowana swoimi skokami. – Dobre odległości uzyskałam, ale nie tak dobre jakbym chciała – odparła.

W drugim konkursie kolejność nie uległa zmianie. Znowu najlepiej na skoczni prezentowała się Pałasz (18 i 17 - nota 183,5). Szwab zajęła drugie miejsce (17 i 17,5 - nota 176,1), Stachowska – czwarte, a Bafia – piąte.

Najmłodsi skoczkowie, którzy urodzili się w 2000 roku pierwszy raz rywalizowali w zawodach tego cyklu. Zwycięzcą został Krzysztof Kabot z Ustronianki. – Cieszę się ze zwycięstwa. To dowód na to, że dobrze przepracowałem okres przygotowawczy – cieszył się Krzysiek.
Najlepszy z podhalańczyków, Dawid Jarząbek z Wisły Zakopane był trzeci. W obu próbach poszybował na 23 m. Zwycięzca w pierwszym skoku był o pół metra lepszy. Drugi Dominik Kastelik (Olimpijczyk Gilowice) pierwszy skok miał na taką samą odległość co triumfator, ale w drugiej próbie wyładował na 22 metrze. Miał jednak o jedną dziesiątą punktu więcej niż zakopiańczyk.

Cztery dziesiętne punktu mniej od Jarząbka otrzymał od sędziów Andrzej Pałasz (Sołtysianie Stare Bystre). Miał takiej samej długości skoki co drugi w konkursie, ale w odwrotnej kolejności. Pierwsza szóstkę zamknął Paweł Gut z Porońca Poronin.

Kabot nazajutrz skakał słabiej i uplasował się dopiero na 10.pozycji. Wygrał Paweł Wąsek, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Drugi jest D. Jarząbek, który również w sobotę był drugi. Skoczył 23 i 22,5 m, za co otrzymał nota łączna 251,9 pkt. Pałasz był czwarty ( 22 i 22 - 243,7 pkt.), piaty Krystian Kołodziej (Start Krokiew Zakopane) - 22,5 i 22 m. ; nota 242,1 pkt., a szósty
Bartłomiej Jarząbek z Wisły Zakopane (21,5 i 22,5 m - 240,2 pkt.).

W grupie 13 –i 14 – latków zwyciężył Jakub Wolny (Klimczok Bystra), który pokonał Krzysztofa Leję (Start Krokiew Zakopane) różnicą 1,2 pkt. Zakopiańczyk oddał skoki na odległość 41 i 43 metrów, triumfator – 42 i 43,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął Damian Żyła (Klimczok), a tuż za nim uplasował się Bartłomiej Gąsienica Laskowy (Start Zakopane).

W drugim konkursie Leja wziął rewanż i za skoki 41,5 i 41 otrzymał najwyższą notę 236 pkt. Żyła był drugi, a Gąsienica Laskowy stanął na najniższym stopniu podium. Na 6. miejscu konkurs ukończył Paweł Murzyn (Wisła Zakopane).

Kategoria 15- i 16 – latków zakończyła się wygraną Bartłomieja Kłuska z Klimczoka, który w pierwszej serii wylądował na 45 metrze i okazało się, że był to najdłuższy skok w konkursie. W drugiej próbie skoczył na odległość 44,5 m. Najlepszy z zakopiańczyków Andrzej Gąsienica (Wisła) otrzymał notę 256m,2 pkt., za skoki długości 44,5 i 44 m, co dało mu trzecie miejsce. Na piątej pozycji zawody ukończył Jakub Przybyła (Regle Kościelisko). To efekt skoków o długości 43 i 43,5 m, które dały mu łączna notę 245,3 pkt.

Kłusek skakał najlepiej również w sobotę. Skoki o długości 43 i 44 metrów dały mu zwycięstwo. Na trzecim miejscu, podobnie jak dzień wcześniej, sklasyfikowano Gąsienicę (42,5 i 42 m - nota 240,9). Piąte miejsce zajął reprezentant Startu Rafał Polinkiewicz (42 i 41m - nota 235,1).

W gronie zawodników urodzonych w latach 1991-92 najlepszy okazał się Andrzej Szlembarski ze Startu Krokiew Zakopane. Skakał najdalej ze wszystkich 16 zawodników w tej kategorii wiekowej. Skoki o długości 44 i 43,5 m dały mu notę 250 pkt. Drugiego w klasyfikacji Jędrzeja Ścisłowicza z Klimczoka wyprzedził o ponad 10 „oczek”. Skoczek Klimczoka lądował na 42 i 42,5 m. Na najniższym stopniu podium stanął drugi przedstawiciel Startu Krokiew, Piotr Szczepaniak Krupowski. Ten osiągnął podobne odległości co drugi w konkursie skoczek, ale w innej kolejność. Przegrał drugie miejsce jednym punktem. Na szóstej pozycji uplasował się Adam Bryja (Poroniec Poronin), który za skoki 42 i 41,5 m otrzymał notę 235,7 pkt.

Szczepaniak Krupowski (Start Krokiew Zakopane) wygrał drugi konkurs, wynikiem 236,8 pkt., za skoki 41,5 i 42,5 m. Drugie miejsce zajął Szlembarski (41 i 42 m - nota 234,6 ), ale prowadzi w klasyfikacji generalnej (180 pkt.).