01.04.2009 | Czytano: 1439

Trzeci tytuł Kreczmera

W ostatnim dniu championatu kraju w biegach narciarskich kobiety rywalizowały na dystansie 30 km techniką dowolną, a mężczyźni na 45 km trasie. Początkowo w programie męskim widniał dystans 50 km, ale sędziowie skrócili trasę o pięć kilometrów.

Konto biegaczy z Porońca Poronin wzbogaciło się o kolejny złoty krążek. Wywalczył go Maciej Kreczmer, który w pokonanym polu pozostawił Mariusza Michałka i Krzysztofa Steca z AZS AWF Katowice. To trzeci złoty medal na tych mistrzostwach biegacza z Poronina. Wcześniej wygrał bieg na 10 km techniką dowolną i na 30 km „klasykiem”. Do biegu zgłoszono czternastu zawodników, wystartowało dziewięciu, a siedmiu ukończyło bieg. Na szóstej pozycji Wojciech Buskup z AZS Zakopane. Ostatni był Jakub Mroziński (Śnieżka Karpacz). Na metę przybiegł ponad 24 minuty za zwycięzcą.

Na kobiecym dystansie bez niespodzianek. Justyna Kowalaczyk zdobyła swój piąty tytuł na trasach w Jakuszycach, wyprzedzając Sylwię Jaśkowiec i Kornelię Marek (obie AZS AWF Katowice). Wystartowało jedenaście biegaczek, zawody ukończyło dziesięć. Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin) pomyliła trasę i zapomniała o jednym "kółku". Gdyby nie ten błąd byłaby czwarta. Jej koleżanka klubowa Martyna Galewicz minęła metę na piątej pozycji.

Przedostatnią odsłoną mistrzostw Polski były biegi sztafetowe MIX (dwie zmiany stylem klasycznym +dwie zmiany stylem dowolnym). Zarówno wśród kobiet (4 x 5km), jak też wśród mężczyzn (4 x 10km) złote medale zdobyły zespoły AZS AWF Katowice, potwierdzając tym samym prymat w polskich biegach narciarskich.

W kategorii kobiet złoty medal wywalczyła sztafeta w składzie: Justyna Kowalczyk, Agnieszka Szymańczak, Aleksandra Prekurat i Kornelia Marek. Na drugim stopniu podium stanął drugi garnitur AZS Katowice, a medal z brązowego koloru przypadł MKS Halicz Ustrzyki Dolne. Tuż za podium znalazła się sztafeta Porońca Poronin – Paulina Maciuszek, Martyna Galewicz, Anna Rucka, Monika Zarycka. Na miejscu szóstym sklasyfikowano ekipę AZS Zakopane – Dominikę Parniewicz, Magdalenę Stoch, Alicję Mrowcę, Sylwię Górnik. Konkurencję ukończyło siedem sztafet.

W kategorii panów tryumfował zespół w składzie Piotr Kocoń, Janusz Krężelok, Krzysztof Stec i Mariusz Michałek. Pozostałe dwa medale wywalczyły ekipy Porońca – srebrny ( Adam Kwak, Maciej Kreczmar, Bogusław Gracz, Tomasz Kałużny) i brązowy ( Grzegorz Kucek, Patryk Chudoba, Jan Antolec, Andrzej Leśnik). W kategorii panów na mecie zameldowało się dziewięć sztafet.