03.08.2010 | Czytano: 2884

Symbol polskich kajaków (+zdjecia)

- Dołączcie kajakarstwo górskie do dyscyplin sportu. Mamy wielu mistrzów, a aktualne wyniki zasługują na stałe miejsce – pisze do nas Maria Ćwiertniewicz.

Mistrzyni się nie odmawia. Przyrzekamy! Założymy zakładkę „kajakarstwo górskie”, bo rzeczywiście przedstawiciele tej dyscypliny sportu z naszego regionu zasługują na to. Będziemy też pisać, mam nadzieję, że z pomocą środowiska, więcej o kajakarstwie. Za wami stoją wyniki. Choćby jak te ostatnie. Mistrzostwo świata braci Brzezińskich z Sokolicy Krościenko w kanadyjkach dwójkach, czy złoto Moniki Liptak i brąz Elżbiety Dębskiej ze Spływu Sromowce Wyżne z Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

 

Warto przy okazji przedstawić sylwetkę Marii Ćwiertniewicz, która urodziła się 18 sierpnia 1952 roku Krościenku nad Dunajcem. W czasie czynnej kariery reprezentowała barwy Pienin Szczawnica i Sokolicy Krościenko. Jej trenerem klubowym był zmarły 1 sierpnia Bronisław Waruś. Temu szkoleniowcowi zawdzięcza bogatą w sukcesy karierę. On namówił ją do kontynuowania kariery po wypadku na torze w Zwickau (1968). Wypadek był bardzo poważny, niewiele brakowało, a zakończyłby się tragicznie.

Instruktorka, kajakarka - slalomistka z Pienin Szczawnica, wielokrotna mistrzyni Polski, złota (1975) i srebrna (1973) medalistka mistrzostw świata w jedynkach, olimpijka z Monachium (1972).

Czołowa slalomistka świata lat siedemdziesiątych (uprawiała także narciarstwo), dała się poznać na arenie międzynarodowej już podczas MŚ (1971), by na IO 1972 (konkurencje kajakowe rozgrywane były na sztucznym torze w Augsburgu ) wejść na stałe do światowej czołówki w jedynkach. Mimo kontuzji głowy (i złamania nogi na nartach, miała kilkumiesięczną przerwę w treningach wrzesień 1972 - maj 1973), zdołała przygotować się do mistrzostw świata w 1973, wziąć rewanż na rywalkach za igrzyska olimpijskie i zdobyć srebrny medal. 8-krotna mistrzyni Polski w K-1 zjazd, K-1 slalom i K-1 x 3 slalom (1971-1980). Mistrzyni świata 1975 Skopje (K-1 slalom), srebrna medalistka MŚ 1973 Muotathal (K-1 slalom), 2-krotna finalistka MŚ 1971 Merano: 5 m. (K-1 x 3 slalom), 1973 Muotathal: 6 m. (K-1 x 3 slalom). Mistrzyni Sportu. Mężatka. Mieszka w Austrii.

Pani Maria na pewno będzie śledzić z zapartym tchem rywalizację najmłodszych w slalomie kajakowym o puchar starosty powiatu nowotarskiego, który rozegrany zostanie 14 sierpnia na Dunajcu obok Amfiteatru Wierzba. Zaraz po zakończeniu zmagań dzieci do rywalizacji przystąpią weterani. Dla sympatyków kajakarstwa górskiego będzie to „dawnych wspomnień czar”.

Tekst Stefan Leśniowski
Zdjęcia Archiwum Marii Ćwiertniewicz

Komentarzereklama