12.05.2010 | Czytano: 3410

Luiza Złotkowska honorowym członkiem AZS

Zakopiańscy akademicy podsumowali sezon 2009/2010. Władze klubu, trenerzy, działacze spotkali się z olimpijczykami, i innymi czołowymi zawodnikami klubu. Uroczystość tradycyjnie została zorganizowana w restauracji Campingu pod Krokwią.

Najważniejszą osobistością tego spotkania była brązowa medalistka IO w Vancouver Luiza Złotkowska. Przypomnijmy Luiza Złotkowska wywalczyła brązowy medal w łyżwiarskim biegu drużynowym wspólnie z koleżankami Katarzyną Bachledą Curuś z Porońca Poronin i Katarzyną Woźniak z klubu Stegny Warszawa. Luiza Złotkowska została pierwszą medalistką olimpijską w 60 letniej historii AZS Zakopane. W barwach zakopiańskiego klubu startowało wielu wybitnych sportowców: jak chociażby Andrzej Dziedzic, Andrzej Gąsienica Roj, Roman, Dereziński, ale żadnemu z nich nie udało się sięgnąć po olimpijski laur. Uczyniła to drobniutka łyżwiarka rodem z Milanówka, ale od lat reprezentująca barwy AZS Zakopane. W dowód uznania i wdzięczności władze klubu nadały Luizie Złotkowskiej honorowe członkowstwo AZS Zakopane i wręczyły naszej medalistce legitymację z numerem 1.

Rok 2010 był szczególny w dziejach AZS Zakopane. Klub obchodził jubileusz 60 lecia swego istnienia. Wielka gala z tego tytułu odbyła się w styczniu. Na igrzyskach olimpijskich startowało aż siedmioro zawodników AZS Zakopane. To kolejne rekordowe osiągnięcie. No i oczywiście zawodniczka z AZS Zakopane zdobyła olimpijski medal. Zawodnikami AZS Zakopane, którzy reprezentowali Polskę na IO w Vancouver byli: łyżwiarstwo szybkie - Luzia Złotkowska (3 miejsce drużyna), Konrad Niedźwiedzki (17 - 1500 m), Sebastian Druszkiewicz (14 – 10 000 m), narciarstwo alpejskie - Karolina Riemen (16 miejsce skicros), skoki narciarskie - Kamil Stoch (6 miejsce drużynowo, 14 indywidualnie), Krzysztof Miętus, snowboard – Maciej Jodko. Bliskie startu olimpijskiego były: snowboardzistki: Karolina Sztokfisz i Jagna Marczułajtis-Walczak.
AZS Zakopane prowadzi szkolenie w pięciu sekcjach. Są to: biegi narciarskie, łyżwiarstwo szybki, narciarstwo alpejskie, snowboard, skoki narciarskie wspólnie z kombinacją norweską. Ta ostatnia sekcja została pozyskana ze zlikwidowanego Startu/Krokiew. W sezonie 2009/2010 zawodnicy AZS Zakopane zdobyli ogółem 82 medale mistrzostw Polski, seniorów, młodzieżowców, juniorów, juniorów młodszych i młodzików. Tych medali zapewne było by więcej, bo nie rozegrano trzech konkursów MP seniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Wielu z tych medalistów, jest członkami kadr narodowych, uczniami zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Poza IO sportowcy z AZS Zakopane reprezentowali nasz kraj na zawodach wysokiej rangi jak: mistrzostwa świata, puchary świata i kontynentalne, puchary Europy, mistrzostwa świata juniorów. Zaprezentowali się w nich zresztą z jak najlepszej strony. Konrad Niedźwiedzki w wielobojowych MŚ wywalczył złoty medal w biegu na 500 m. Skoczkowie: Kamil Stoch, Krzysztof Miętus plasowali się w czołówce MŚ, czy PŚ, a Grzegorz Miętus i Maciej Kot stawali na podium PK. Jagna Marczułajtis-Walczak była 2 w PE a Karolina Sztokfisz dwukrotnie zajmowała w tych zawodach 5 miejsca.

Trenerzy zatrudnieni w AZS Zakopane koncentrują się głównie na szkoleniu dzieci i młodzieży. Tak zorganizowana praca jak na razie przynosi znakomite efekty. W rankingu klubów miast do 50 tysięcy mieszkańców AZS Zakopane zajmuje pierwsze miejsce. I to jest trzeci rok z rzędu jak akademicy nie schodzą z pierwszego stopnia podium w tym rankingu. Także w rankingu klubów ze wszystkich miast polski AZS Zakopane regularnie plasuje się w czołówce. W poprzednich sezonach, ale także w minionym zakopiańscy akademicy zajmowali 10 lokatę. Jest to swoisty ewenement, ponieważ klub nie posiada swojej bazy sportowej. Ten problem zresztą dotyczy innych zakopiańskich klubów. Oczywiście wszyscy korzystają z obiektów COS, ale wymaga to trudnych zabiegów organizacyjnych, ale także finansowych. AZS Zakopane jak wiele klubów boryka się z poważnymi problemami finansowymi. To nie jest oczywiście nowość w polskim sporcie. Władze klubu na czele z prezesem Wojciechem Gajewskim czynią starania o pozyskanie strategicznego sponsora, ale w czasach kryzysu nie jest to sprawa prosta. Niezaprzeczalnym sukcesem klubu poza wynikami sportowymi, jest coroczna organizacja Memoriału im. Kornela Makuszyńskiego Koziołka Matołka. Nie ma chyba w polskim narciarstwie zawodnika, który nie rozpoczynałby swojej przygody ze sportem właśnie od zawodów Koziołka Matołka. Z tego trudnego logistycznie zadania, bo startuje w zawodach zwykle około 800 dzieci z całej Polski działacze AZS Zakopane wywiązują się wzorowo.

Medaliści MP z klubu AZS Zakopane. Seniorów, młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych.

Biegi narciarskie
Trener: Grzegorz Zbyszewski.
Medale złote: Michał Wróblewski, Krystian Kobylański, srebrne: Anna Pradziad, brązowe: Sylwia Górnik, Anna Pradziad, Magdalena Stoch.

Narciarstwo alpejskie
Trenerzy: Karolina Klimek, Marta Zborowska, Jerzy Witowski.
Złote: Karolina Riemen, Michał Kłusak (2), Karolina Mrózek, Magdalena Kłusak,
srebrne: Michał Kłusk (2), Jakub Kłusak, Magdalena Kłusak, Katarzyna Jankowska,
brązowe: Jakub Kłusak (2), Katarzyna Jankowska (2), Anna Berezik, Mateusz Habrat.

Kategoria młodzików:
Justyna Sikora zajęła 2 miejsce w klasyfikacji końcowej Tauron Ski Tur.

Łyżwiarstwo szybkie.
Trener: Eligiusz Grabowski.
Złote: Konrad Niedźwiedzki (3), Luiza Złotkowska, Sebastian Druszkiewicz, Hanna Cudzich, Dariusz Stanuch, Magdalena Koźma,
srebrne: Sebastian Druszkiewicz (2), Tomasz Budz (2), Andrzej Gąsienica Laskowy,
brązowe: Luiza Złotkowska (3), Piotr Głowacki (2), Konrad Niedźwiedzki, Sebastian Druszkiewicz, Mateusz Stasiowski.

Snowboard
Trener: Michał Sitarz.
Złote: Karolina Sztokfisz (2), Maciej Hańczewski, Andrzej Gąsienica Daniel, Marcin Bocian, Rafał Skarbek Malczewski, Andrzej Jękot, Jakub Ossowski, srebrne: Katarzyna Bachulska (2), Natalia Ficek (2), Maciej Hańczewski (2), Marcin Bocian (2), Wiktor Mikołajczyk, Tomasz Kowalczyk, Jakub Ossowski, brązowe: Karolina Sztokfisz, Maciej Hańczewski, Andrzej Gąsinica Daniel, Jan Poniński, Damian Świder.

Skoki narciarskie i kombinacja norweska
Trener: Kazimierz Długopolski.
Złote: Grzegorz Miętus, Maciej Kot, Jakub Kot,
srebrne: Kamil Stoch, Grzegorz Miętus, Maciej Kot, Jakub Kot,
brązowe: Grzegorz Miętus, Wojciech Marusarz.

Kategoria młodzików:
Krzysztof Leja zdobyła 2 złote medale na MP UKS, Bartosz Gąsienica Laskowy medal srebrny.

(ZK)

Komentarze







reklama