19.03.2023 | Czytano: 1674

PŚ. Piękny lot Stocha. Kraft zmiażdżył rywali

Halvor Egner Granerud wygrał cykl Raw Air. Norweg nie zdołał jednak zwyciężyć w finałowych zawodach. Po wygraną w pięknym stylu sięgnął Stefan Kraft. 
Niestety w ostatnim konkursie nie uczestniczył Dawid Kubacki.  Choć najlepszy polski skoczek sezonu 2022/2023 był w pełni sił, konieczny okazał się powrót do kraju ze względów osobistych. Wycofanie się wicelidera Pucharu Świata zamknęło sprawę walki o Kryształową Kulę. Pewny triumfu w klasyfikacji generalnej sezonu stał się Halvor Egner Granerud.
 
W pierwszej serii po raz ostatni w zawodach Pucharu Świata skoczył Anders Fannemel. Były rekordzista globu (251,5 m w Vikersund) nie zakwalifikował się do rundy finałowej, zajmując 32. miejsce. Awans do finału wywalczyło pięciu Polaków. Pierwsze w karierze punkty w zmaganiach lotników zgarnął Paweł Wąsek.

Największe emocje pierwszej rundy przyszły gdy na belce startował zasiadł Stefan Kraft. Austriak  osiągnął 246,5 metra, skracając skok i dotykając ręką zeskoku po lądowaniu. Jadący po chwili Granerud ruszył z niższej belki i zarobił na bonifikacie za najazd oraz wysokich notach sędziowskich. Dawało mu to dziewięć punktów przewagi.
 
W finale Kraft wziął rewanż. Wspaniały lot na 235,5 metra zakończył ładnym lądowaniem i wyprzedził w klasyfikacji zawodów Graneruda (219 m) o 7,6 punktu.  Do podium – konkursu oraz całego Raw Air – doleciał Anże Lanisek, który nieznacznie wyprzedził Michaela Hayboecka. Kamil Stoch pożegnał się z Vikersund lotem na 227,5 metra i zajął ósme miejsce. Piotr Żyła był 15., Aleksander Zniszczoł 21., a Paweł Wąsek 24. 
 
Stefan Leśniowski
 

Komentarzereklama