20.03.2022 | Czytano: 821

PŚ. Świetny występ Żyły

Mamucia skocznia w Oberstdorfie była dzisiaj obiektem drugiego konkursu Pucharu Świata. Zwyciężył Timi Zajc, a tuż za nim znalazł się Piotr Żyła. Podium uzupełnił dotychczasowy lider rywalizacji w lotach Stefan Kraft.

Niedzielną rywalizację rozpoczęły  kwalifikacje, w których Domen Prevc poleciał aż na odległość 242,5 metra, pobijając dotychczasowy rekord skoczni o 4 metry.

W konkursie zobaczyliśmy czterech biało – czerwonych. W pierwszej serii najlepiej zaprezentował się Piotr Żyła, który po kolejnej zmianie belki uzyskał 218,5 metra i na półmetku zmagań był liderem. Na drugim miejscu, ze stratą 3,7 punktu do Wiślanina, plasował się Eetu Nousiainen, a zaledwie 0,1 pkt za nim był Stefan Kraft. Dawid Kubacki, który wylądował na 221 metrze i do finału wskoczył ze świetną czwartą notą. Kamil Stoch ze sporą rekompensatą za mocny wiatr w plecy zajmował  18. pozycję. Aleksander Zniszczoł skoczył  203 m i dało mu to 24 pozycję.

Niestety finałowa część rywalizacji nie zaczęła się dla naszych skoczków pomyślnie. Kilka „oczek” stracił Olek Zniszczoł, który po uzyskaniu 198,5 metra zakończył zmagania na 28. lokacie. Trzy metry bliżej wylądował Kamil Stoch, co również przełożyło się na gorszą, dwudziestą pierwszą, pozycję. Również Dawid Kubacki stracił wysoka pozycję.  Odległość 206,5 metra dała mu 7. miejsce. Zdecydowanie lepiej skoczył Piotrek Żyła, jednak 221-metrowy skok  nie pozwolił mu utrzymać pozycji lidera. Nasz zawodnik przegrał tylko  za słoweńskim skoczkiem. Świetny skok Timiego Zajca (211,5 i 232 m) pozwolił mu zwyciężyć w konkursie i odnieść pierwsze w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft, który w finale uzyskał 222,5 metra. Słabszy skok Nousiainena (201,5 metra) sprawił, że fiński zawodnik spadł na ósmą lokatę.