12.10.2021 | Czytano: 176

Jak czyścić matę do jogi, żeby jej nie zniszczyć? Przydatne triki na czystą matę (art. sponsorowany)

Czyszczenie maty do jogi nastręcza joginom niemało trudności, a przede wszystkim wątpliwości. Doświadczony jogin często traktuje swoją matę jako świętą przestrzeń, sferę sacrum wokół której dzieją się ważne rzeczy. Takie niematerialistyczne wręcz traktowanie maty wymaga specjalnego czyszczenia, tak by jak najdłużej móc ją użytkować i cieszyć się każdą praktyką.

Zanim jednak podejmie się jakiekolwiek działania konserwujące należy zapoznać się z zaleceniami producenta w kwestii usuwania zabrudzeń i dozwolonych środków czyszczących.Każdy materiał wymaga szczególnego traktowania. Nie można przyjmować jednego modelu czyszczenia. Niezależnie od surowca ważna jest systematyczna konserwacja. W najlepszych okolicznościach mata powinna być czyszczona po każdym treningu. W rzeczywistości jednak takie działania podejmuje się stosunkowo rzadziej.

Pierwsze czyszczenie maty powinno odbyć się przed pierwszą praktyką, zaraz po rozpakowaniu jej z foli lub papieru fabrycznego. Nowy produkt na powierzchni może mieć osady przemysłowe, które raz, że mogą mieć wpływ na prawidłową funkcjonalność, a dwa niekoniecznie są dobre dla zdrowia. Skóra człowieka , która przylega bezpośrednio do maty może przyjąć na siebie alergiczne osady. Warto więc już na samym początku umyć matę, żeby pozbyć się wszelkich fabrycznych pozostałości.

Maty z mikrofibrą

Maty z powierzchnią z mikrofibry produkuje się zwykle z naturalnym kauczukiem, który stanowi bazę, warstwę spodnią maty. Ten wariant jest dosyć łatwy w czyszczeniu, mikrofibrę z powodzeniem można myć z użyciem lekkiego detergentu, jednocześnie jednak chroniąc kontakt środka czyszczącego z kauczukiem, który może się szybciej utleniać. Niektóre marki dopuszczają pranie tego modelu w pralkach w 30 stopniach na ustawieniu prania ręcznego.

Maty PU

Ten wariant mat należy chyba do najtrudniejszych, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Poliuretan jest bardzo delikatny i wrażliwy na kontakt z wilgocią, co skutkuje powstawaniem lekkich przebarwień. Dodatkowo wszelkie zabrudzenia można zmywać tylko wilgotną ścierką. Detergent jest tutaj zabroniony, ponieważ źle wpływa na przyczepność, która jest cechą główną tej maty. W tym przypadku naprawdę warto po każdym treningu przecierać ją wilgotną szmatką i pozostawiać rozwiniętą do wyschnięcia. O ten model należy dbać szczególnie, jeśli chce się dłużej z niego korzystać.

Maty korkowe

Kork jako naturalny surowiec nie lubi kontaktu z detergentami, dlatego przy czyszczeniu tego typu mat wyklucza się użycie środków chemicznych. W tym wariancie, tak samo jak przy matach PU dopuszcza  się jedynie przecieranie produktu zwilżoną ścierką i naciska się na regularną konserwacje. Kork ściera się o wiele szybciej niż inne nawierzchnie, dlatego o wiele krócej trwa okres użyteczności. Na plus przemawia jednak fakt, że jest w 100 % biodegradowalny.

Suszenie mat

Niezależnie od modelu maty, po każdym czyszczeniu należy pozostawić matę rozłożoną do wyschnięcia. Nie można jej od razu zwijać. Najlepszym wyjściem jest powieszenie jej np. na drzwiach. W przypadku mat na bazie naturalnego kauczuku powinno się także unikać promieni słonecznych, które przyśpieszają proces biodegradacji, co powoduje szybsze kruszenie się materiału.

Przy odpowiedniej konserwacji i dbałości o prawidłowe czyszczenie dobra mata do jogi posłuży nam przez dobre kilka lat. Każdemu powinno wejść w nawyk, żeby regularnie myć matę nie tylko z uwagi na przedłużenie żywotności, ale także na higienę.

Komentarze

reklama