21.08.2020 | Czytano: 1686

LGP. Stoch zdobywcą pucharu TVP Sport

Dzisiaj miały się odbyć kwalifikacje do Letniej Grand Prix w Wiśle, a zawody w sobotę i niedzielę. Niestety pandemia pokrzyżowała plany.

Do Wisły dotarło tylko 46 skoczków z jedenastu krajów i dzisiaj nie walczyli o udział w zawodach, ale poskakali w prologu o puchar TVP Sport.  O odwołaniu imprezy nikt nie myślał. Polska jako jedyna organizuje Letnią Grand Prix, bo wszystkie miasta, które miały ją organizować,  wycofały się.. Pierwotnie planowano także konkurs drużynowy, ale organizatorzy obawiali się o zbyt małą ilość ekip i zmieniono plan na dwa konkursy indywidualne.

W prologu wzięło udział 13 Polaków, wśród nich wszyscy najlepsi z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim. Ten ostatni na igielicie błyszczy. Wygrał cykl w 2017 i 2019 roku. Trzy lata temu wystartował  w pięciu z dziewięciu konkursów i… wszystkie wygrał. Dzisiaj jednak musiał uznać wyższość skoczka z Zębu, który już w 2018 roku triumfował w Wiśle. Stoch oddał najdłuższy skok (133,5 m) w konkursie i w dodatku w pięknym stylu (139,5 pkt).  Wygrał jednoseryjny konkurs i wywalczył puchar TVP Sport.   Kubacki wylądował na 131 m. i był drugi. Strata do trzykrotnego mistrza olimpijskiego wyniosła 4,3 pkt.   Na najniższym stopniu podium  stanął Szwajcar Philipp Aschenwald (126,5 m).

Miejsca Polaków. Na piątej pozycji uplasował się Piotr Żyła (125 m), siódmy był Klemens Murańka (126,5 m), a drugą dziesiątkę otworzył Tomasz Pilch (124,5 m). Siedemnasty był Stefan Hula (122,5 m), pozycję niżej sklasyfikowany został Maciej Kot (122 m), dwudziesty drugi był  Andrzej Stękała (123,5 m), a pięć pozycji niżej uplasował się Paweł Wąsek (116 m). Na czterdziestej drugiej pozycji znalazł się  Kacper Juroszek (103 m), przed Jakubem Wolnym (105 m) i Mateuszem Gruszką (103,5 m).