25.07.2020 | Czytano: 3314

MP: Bez niespodzianek (+zdjęcia)

Sztuczny tor w Nowym Targu był dzisiaj areną trzeciej rundy mistrzostw Polski w trialu motocyklowym. Na starcie stanęła rekordowa liczba uczestników.


Pierwsze dwie eliminacje rozegrano przed miesiącem w Gliwicach, również na sztucznym torze. Tam po raz pierwszy na trasie można było zobaczyć najmłodszych adeptów tej trudnej  motocyklowej sztuki, wymagającej w późniejszym okresie wręcz ekwilibrystycznych umiejętności.  Powołano bowiem do życia kategorię Żak, dla 8 – i 10 – latków. Po raz pierwszy w Gliwicach na starcie Pucharu Polski stanął ośmiolatek – Jan Szlaga (MKS Trial Ochotnica), który wystartował na motocyklu elektrycznym.  Mimo ciężkich warunków pokonał każdego dnia 15 odcinków mieszcząc się ze sporym zapasem w limicie punktów karnych.


 
Jak mówi przysłowie: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach dorosłego zawodnika.   Najmłodszych w Nowym Targu na trasę wypuszczono  przed  krajowymi asami tej dyscypliny. Nie przeszkadzali im na odcinkach obserwowanych, bo też mieli swoje osobne sekcje.
 
- Ta kategoria nie jest objęta klasyfikacją  do mistrzostw Polski. Są to zawodnicy od 8 do 10 lat. Grupa ta jeździ odcinki najłatwiejsze, pod nich specjalnie ułożone. Na każdej pętli mają do pokonania pięć sekcji. Przejeżdżają  je trzykrotnie. Są to bardzo łatwe odcinki i nieźle z nimi sobie radzą – informuje prezes AMK Gorce, organizator mistrzostw, Rafał Luberda.
 


 
Ci najważniejsi w wyścigu, walczący o mistrzowską koronę,  mieli do pokonania dziesięć odcinków na każdej z trzech pętli.  Tu już było można podziwiać prawdziwy kunszt mistrzów. Wielkie umiejętności pokonywania przeszkód ustawianych z bali drzew, wielkich opon, kamieni… Niczym kozice z wielką łatwością przeskakiwali z głazu na głaz, z opony na oponę… Oczywiście byli też tacy, którym „stalowe rumaki” stawały „dęba”, ale zawsze szybko się podnosili z ziemi i kontynuowali rywalizację.
 
- Sekcje obserwowane są zróżnicowane pod względem trudności. Każda sekcja ma jednak  pułapkę.  Takimi mocnymi odcinkami są Grupa TK, Kegel& Błażusiak i Litworowy Staw.  Nazwą sponsorów łatwiej mi kojarzyć odcinki. Te trzy sekcje są pułapkowe – twierdził Rafał Luberda.


 
W rywalizacji na szczycie status quo. Nadal niepokonany na krajowych trasach jest Gabriel Marcinów, siedmiokrotny mistrza Polski. Ciągle depcze mu po piętach Michał Łukaszczyk, ale tylko od wielkiego święta jest w stanie urwać mu jakąś rundę w sezonie. Dzisiaj nie zdołał pokonać Gabrysia.   Między tą dwójką nowotarżan, jeżdżących obecnie w barwach AMK Gliwice, toczyła się również rywalizacja w Gliwicach. Walczyli tam w solidnym deszczu. Warunki ze średnio trudnych zrobiły się ekstremalne. Z każdą kolejną pętlą wzrastał stopień trudności. Obok dwóch mistrzów na trzecim stopniu podium w Gliwicach  stanął Miłosz Żyznowski (AP Kraków), obiecujący jeździec, który – zdaniem fachowców – niebawem może mocno namieszać.   W Nowym Targu pogoda dopisała. W  południe deszczyk  spowodował utrudnienia na sekcjach podczas pokonywania drugiej pętli.  


 
- Grubo polało i zrobiło się strasznie. Zmieniło się sporo, ale wszyscy mieli jednakowe warunki. Jak jechaliśmy na zero lub jeden, to nagle wszyscy na trzy i pięć punktów karnych. Druga pętla u każdego była ze znacznie większą ilością punktów karnych. Każdy się męczył. Przeschło na trzeciej pętli i można było technicznie powalczyć z przeszkodami. Poprawić się. Wykorzystałem to i ostatnią rundę pojechałem na trzy punkty karne. Tym występem mocno uciekłem rywalom. Czwarty odcinek był najtrudniejszy z belką i z wyskokiem od boku na oponę. Raz na tej sekcji miałem „nogę”, a  podczas kolejnych pobytów na niej złapałem trzy i pięć punktów karnych. Tutaj większość łapała piątki  - skomentował występ Gabriel Marcinów.
 
Stefan Leśniowski
Zdjęcia Andrzej Pabian
 

Komentarze

reklama