21.07.2020 | Czytano: 1973

Znakomici zawodnicy i niesamowite emocje na VII Otwartych Mistrzostwach Zakopanego w biegu pod górę

Już po raz siódmy Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem zorganizował Otwarte Mistrzostwa Zakopanego w biegu pod górę. Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną zawody zostały rozegrane w formule zapewniającą maksymalne bezpieczeństwo sanitarne uczestników i organizatorów.

Według zgodnej opinii zawodników zawody nie straciły nic na swojej atrakcyjności. Emocje były ogromne, a o zwycięstwie w kategorii open i w kategoriach wiekowych zdecydował dopiero ostatni bieg na Nosal.

Zawodnicy startowali pojedynczo, co 15 sekund według aktualnej klasyfikacji. Zawodnik, który zajmował 1 miejsce startował jako pierwszy, za nim 15 sekund zawodnik który zajmował 2 miejsce, na końcu startował zawodnik zajmujący ostatnie miejsce. O kolejności startu w pierwszym biegu decydował ranking z zeszłorocznych zawodów, a w drugiej kolejności wyniki na innych zawodach. Już po pierwszym biegu na Gubałówkę wiadomo było kto będzie walczył o czołowe miejsca w kategorii open oraz w kategoriach wiekowych. Wśród kobiet zwyciężczyni światowej edycji Wings for Life World Run Dominika Stelmach miała już 59 sekund przewagi na liderką Ligi Biegów Górskich Katarzyną Wilk. Wśród mężczyzn natomiast prowadził z 9 sekundową przewagą Mistrz Polski juniorów Michał Dudczak przed Bartoszem Misiakiem. Po biegach na Szymoszkową, Harendę i Wielką Krokiew kolejność wśród kobiet nie uległa zmianie. Dominika Stelmach powiększyła przewagę nad Kasią Wilk do 1 minuty i 34 sekund, natomiast wśród mężczyzn przed biegiem na Nosal prowadził Bartosz Misiak z przewagą 3.83 sekundy nad Michałem Dudczakiem i zapowiadała się niesamowita walka o I miejsce. Zgodnie z regulaminem zawodnicy na Nosal startowali w odstępach 30 sekundowych.  To co wydarzyło się na trasie biegu na Nosal brzmi niewiarygodnie Michał Dudczak mimo iż wystartował 30 sekund  za Bartkiem Misiakiem dogonił go na trasie i wynikiem 7.57.35 ustanowił nowy fenomenalny rekord trasy. Natomiast Dominika Stelmach dołożyła jeszcze 30 sekund do swojej przewagi i pewnie zdobyła pierwsze miejsce.

To były fantastyczne, emocjonujące zawody w których bardzo dobrze startowali zawodnicy z Zakopanego. W kategorii open kobiet bardzo wysokie miejsca zajęły bardzo młode zawodniczki Liwia Kubin była 7, a Nikola Komorowska 8. Nikola wygrała również kategorię juniorek. Najlepszy zakopiańczyk w kategorii open Dariusz Stanuch zajął 5 miejsce, a kategorię Weteran II wygrał Leszek Behounek.
Najstarszą zawodniczką mistrzostw była mistrzyni świata weteranów 77 letnia Barbara Prymakowska, która doskonale poradziła sobie z pięcioma bardzo trudnymi trasami i w znakomitej formie ukończyła zawody.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za wspaniała rywalizację oraz za przestrzeganie rygorów sanitarnych obowiązujących podczas zawodów - podkreslają organizatorzy, i za naszym pośrednictwem dziękują za gościnę i pomoc przy przeprowadzeniu zawodów PKL Gubałowka, Stacji Naciarskiej Szymoszkowa, Stacji Narciarskiej Harenda i Centralnemu Ośrodkowi Sportu w Zakopanem.

Pełne wyniki zawodów dostępne są na stronie www.mosir.zakopane.eu, a obszerna fotorelacja opublikowana jest na podhale24.pl