11.05.2020 | Czytano: 7422

Ocalić od zapomnienia: Po co przyjechaliście z tymi dziećmi

Ósme miejsce w Klubowym Pucharze Europy – to osiągniecie kobiecego zespołu UKS Skalny Nowy Targ, który rok wcześniej niespodziewanie wywalczył tytuł mistrza kraju. 
Dlaczego niespodzianka? Bo był to najmłodszy zespół w stawce, zbudowany praktycznie z młodziczek. Średnia wieku drużyny wynosiła 16 lat (rywalek od 25 do 30 lat). Już sam udział w turnieju finałowym był wielkim sukcesem i niesamowitym przeżyciem. To był też ogromny sukces trenera Dariusza Gajewskiego.
 
- Działacze i sympatycy tej dyscypliny w Sztokholmie pytali, po co przyjechaliśmy z tymi  dziećmi – wspomina Dariusz Gajewski. – Tymczasem te dzieci potrafiły nawiązać równorzędną grę z najlepszymi unihokeistkami świata. Przy odrobinie szczęścia mogliśmy grać o piąte miejsce. W meczu otwarcia z Łotyszkami na 7 sekund przed końcową syreną był remis 4:4 i byliśmy w posiadaniu piłeczki. Dziewczyny zwietrzyły szansę wygrania i zapomniały o dyscyplinie taktycznej. Zaatakowały, a doświadczone przeciwniczki (średnia wieku 29 lat) wykorzystały to bezlitośnie. Zapłaciliśmy wysoką cenę za brak ogrania, konsekwencji i młody wiek zawodniczek. Z najlepszymi zespołami świata – Finkami i Szwajcarkami – było gorzej, ale nie tragicznie. Finki były aktualnymi mistrzyniami świata, a Szwajcarki rok wcześniej przegrały finał Pucharu Europy po dogrywce. Były to profesjonalne teamy, z pełnym sztabem szkoleniowym -  z pięcioma trenerami, trzema masażystami i pięcioosobową obsługą techniczną.  Szwajcarki przyleciały do Sztokholmu samolotem i zamieszkały w pięciogwiazdkowym hotelu. My jechaliśmy autobusem i promem blisko 36 godzin, a mieszkaliśmy w szkole, śpiąc w sali gimnastycznej na materacach, w pomieszczeniach, w których temperatura nie przekraczała 10 stopni. To pokazało jaka była różnica organizacyjna między nami a najlepszymi na świecie.  Gdy moje panny zobaczyły, co na rozgrzewce wyprawiają Finki, stały jak porażone prądem i z otwartymi ustami, zamiast się rozgrzewać, przypatrywały się ich popisom. Siła, waga, wzrost i średnia wieku ponad 25 lat rywalek zwalała z nóg. Piłeczka była przez nie uderzana z taką siłą, rotacją i precyzją, że nawet nasi chłopcy musieliby się mocno sprężyć, by oddać taki strzał. Nic więc dziwnego, że moje podopieczne rozpoczęły spotkanie sparaliżowane, a każda akcja rywalek kończyła się golem. To była najbardziej nieudana tercja w turnieju, przegrana 0:9. Po przerwie paraliż zniknął i kibice ze zdumieniem i brawami przyjmowali nasze zagrania.  Kolejne odsłony były przyzwoite w naszym wykonaniu. Trzeba tutaj dodać, że wyśmienicie w bramce spisywała się Marta  Rączka. Mieliśmy obawy o wynik z kolejnym naszym rywalem, mistrzem Szwajcarii. Tymczasem rzeczywistość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Dziewczyny pozbyły się już tremy i coraz śmielej poczynały sobie na boisku. Co ważne, podjęły walkę i utytułowany rywal miał ogromne kłopoty ze zdobywaniem bramek. Nawet 2- minutowej podwójnej przewagi nie potrafiły przeciwniczki wykorzystać. Dziewczyny doskonale kondycyjnie wytrzymały turniej. O siódme miejsce spotkaliśmy się z Dunkami, które reprezentowały podobny poziom. Oddaliśmy więcej strzałów, ale polegliśmy w dogrywce. Łotewscy sędziowie zbyt drobiazgowo prowadzili zawody i przez większą część dogrywki graliśmy w osłabieniu. Wtedy też straciliśmy decydującą bramkę.
 
Sztokholm 3-6.1.2002
Wyniki w grupie
Lauku Avize (Łotwa) – UKS Skalny Multi’75 Nowy Targ 5:4 
Helsingfors IFK (Finlandia)  – UKS Skalny Multi’75 Nowy Targ 14:1

Red Auts Rychenberg (Szwajcaria) -   UKS Skalny Multi’75 Nowy Targ  8:0
 
O VII miejsce
Outlaws FFK (Dania) – UKS Skalny Multi’75 Nowy Targ  4:3 po dogrywce.
 
UKS Skalny Multi’75: Marta Rączka - Ewa Kowalska,  Karolina Piekarczyk, Paulina Piekarczyk ( najmłodsza zawodniczka 14 lat ), Agnieszka Hajduga, Monika Myjak, Ika Malinowska, Dominika Kułach, Monika Guzik, Monika Waksmundzka, Iza Lipkowska, Magda Sołtys, Marcela Lenczowska, Aneta Sarna i Aneta Grynia. Trener Dariusz Gajewski. 
 
Stefan Leśniowski
 

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Wierchy Lasek 12 29
2. Skawianin Skawa 12 28
3. KS Chabówka 12 28
4. Grel Trute 12 24
5. Szarotka Rokiciny Podhalańskie 12 24
6. Unia Naprawa 12 19
7. Delta Pieniążkowice 12 17
8. Skałka Rogoźnik/ Stare Bystre 11 13
9. Lepietnica Klikuszowa 11 9
10. Janosik Sieniawa 12 9
11. Szarotka Chochołów 12 7
12. Krokus Pyzówka 12 1
zobacz wszystkie tabele
reklama