10.03.2020 | Czytano: 1958

Sport w czasach zarazy

Mateusz Morawiecki: „podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie kraju, w poczuciu odpowiedzialności”.


 
Koronawirus sparaliżował sport. Odwoływane są mecz i zawody sportowe  lub rozgrywane przy pustych trybunach.   Odwołano konkurs skoków w Zakopanem o Puchar Kontynentalny, są   kwarantanny zawodników…
 
Kiedy na początku roku z chińskiego Wuhan zaczęły napływać doniesienia o nowym wirusie, świat podchodził do tego faktu z dystansem. Z biegiem czasu zagrożenie stawało się coraz bardziej namacalne, aż wreszcie koronawirus dotarł do Europy. Obecnie we wszystkich  krajach Unii Europejskiej  odnotowano zachorowania na tę chorobę. Najgorsza sytuacja panuje we Włoszech. Tam odwołano mecze ligi piłkarskiej i siatkówki. Do 3 kwietnia Włosi będą mogli opuścić swoje domy tylko z pilnych powodów zdrowotnych i zawodowych. Szkoły i uniwersytety, a także obiekty publiczne, w tym kina, teatry i sale gimnastyczne, pozostaną zamknięte.
 
 Zdrowie ludzi najważniejsze dlatego Puchar Świata w skokach narciarskich i mistrzostwa świata w lotach odbywać się będą bez udziału publiczności. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, że marcowe mecze towarzyskie piłkarskiej reprezentacji Polski z Finlandią i Ukrainą rozegrane zostaną przy pustych trybunach. Nie będzie mistrzostw świata w hokeju kobiet, które miały być rozegrane w Katowicach. Nie wiadomo też co będzie czempionatem globu Dywizji I B i Elity.  Na Słowacji rozgrywki ligi słowackiej już zostały zawieszone. Bez publiczności mecze rozgrywane są w Szwajcarii, Norwegii, Danii…  Nie wiadomo co z półfinałem i finałem play off w naszym kraju.
 
Przed nami decydujące potyczki  Ligi Mistrzów i Europy w futbolu, a na horyzoncie Euro 2020, które rozegrane zostaną w dwunastu miastach kontynentu. Nie wiadomo co począć z rozgrywkami krajowymi. Władze największych lig świata zastanawiają się czy przerwać zmagania i kogo ogłosić mistrzem, czy też uznać ten sezon za nieodbyty.
 
Zagrożone są igrzyska olimpijskie w Tokio. W obecnej dynamicznie rozwijającej się sytuacji trudno cokolwiek prognozować nawet na tydzień do przodu, a co dopiero miesiąc. W maju sytuacja może być marginalna, ale może być tak, jak zakładają niektórzy naukowcy – że do końca roku zarazi się 70% populacji świata. Wszystko przez migrację ludzi, która jest najgroźniejsza. Naukowcy twierdzą, że szczyt zachorowań przewidywany jest dopiero za miesiąc, półtora. Trudno cokolwiek zaplanować i to mogą powiedzieć nie tylko ludzie sportu.
 
Stefan Leśniowski
 
 

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Unia Tarnów 16 36
2. Wolania Wola Rzędzińska 16 32
3. Poprad Muszyna 16 32
4. Sandecja II Nowy Sącz 16 31
5. Lubań Maniowy 16 29
6. Limanovia Limanowa 16 29
7. Bruk - Bet Termalica II Nieciecza 16 29
8. Bocheński KS 16 25
9. Wierchy Rabka - Zdrój 16 24
10. Glinik Gorlice 16 23
11. GKS Drwinia 16 20
12. Tarnovia Tarnów 16 19
13. Orkan Szczyrzyc 16 14
14. Okocimski KS Brzesko 16 14
15. Poprad Rytro 16 11
16. Watra Białka Tatrzańska 15 10
17. Barciczanka Barcice 15 8
zobacz wszystkie tabele
reklama