07.05.2019 | Czytano: 5105

Połowa ośmiolatków nie jest zdrowa! Robimy dzieciom ogromną krzywdę!

Eksperci biją na alarm – „sprawność fizyczna dzieci w Polsce drastycznie spada”. Wyniki są zastraszające.

W naszym kraju niewiele ponad 20% dzieci jest codziennie aktywnych fizycznie przez godzinę. Badania przeprowadzane przez warszawską AWF od ponad 30 lat pokazują, że sprawność najmłodszych systematycznie spada od lat 70- tych. W 1979 r. chłopcy w wieku 10 lat byli w stanie utrzymać się w zwisie na drążku na ugiętych ramionach ponad 24 sekundy. W ubiegłym roku ten czas wyniósł średnio 8 sekund. Podobnie jest z innymi próbami fizycznymi. Z najnowszej edycji badania HBSC z 2018 r. (prowadzonego pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia - WHO) wynika, że w naszym kraju zaledwie 21 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców w wieku 11 lat każdego dnia podejmuje godzinną aktywność fizyczną, lecz brak ruchu zaczyna się znacznie wcześniej. Rodzice zwracają uwagę na talerz malucha, a tymczasem eksperci zauważyli, że to stanowczo za mało. Oprócz zasad zdrowego odżywiania się, dziecku potrzeba zdrowego snu i ruchu.

Obraz skutków, jaki się z tego wyłania, jest więcej niż dramatyczny – tycie (nie wszystko da się złożyć na geny), depresja, ryzyko chorób przewlekłych. W raporcie czytamy: „co trzeci ośmiolatek ma nadwagę, 12,7 % zmaga się z otyłością i co dziesiąty ma nadciśnienie tętnicze”. Wynika z tego, że więcej niż połowa naszych ośmiolatków nie jest zdrowa. Za tym stoi nasza mentalność i podejście – rodziców, nauczycieli i mediów, które nie zwracają uwagi na to, co powinno nas najbardziej interesować – zdrowe dziecko, bo to też zdrowe przyszłe społeczeństwo.

Przytoczmy jeszcze jeden przykład. W 2018 roku zmarło więcej Polaków niż w jakimkolwiek roku od momentu zakończenia II wojny światowej. Konkretnie 414 tys.

Rodzice powinni zdać sobie sprawę, że „aktywność fizyczna wpływa na sprawność, gibkość, zmysł równowagi i rozwój układu mięśniowego, układu kostnego, zwiększa mineralizację kości, sprawność stawów i zapobiega osteoporozie w przyszłości. Regularne ćwiczenia pobudzają rozwój układu krążenia, układu oddechowego, aktywność układu odporności, korzystnie wpływają na sen. Ale to nie wszytko! Ruch ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, trenuje orientację w przestrzeni, a także spostrzegawczość. Wszelkie ćwiczenia wymagają od malucha wytrwałości, koncentracji i podejmowania decyzji. Umiejętności te będą niezbędne w przyszłości i nieocenione podczas nauki. Napotykając trudności, dziecko staje się świadome swoich słabości, a pokonując przeszkody, nabiera pewności siebie. Niejednokrotnie wiąże się to ze zdobywaniem się na odwagę”.

Od nas rodziców zależy, czy nasze dziecko będzie miało zdrowe nawyki w przyszłości. Niby każdy z nas wie, że ruch to zdrowie, ale traktujemy wiedzę marginesowo. Inwestycja w zdrowie naszego dziecka, będzie procentować przez całe jego życie.

Czy po takim raporcie nasze dzieci będą zdrowsi za kilkanaście lat? Czy z takiego otyłego, zatłuszczonego, mającego elementarne kłopoty z podstawowymi ćwiczeniami fizycznymi, niechętnemu jakiemukolwiek wysiłkowi fizycznemu da się zbudować potęgę polskiego sportu w wymiarze wyczynowym?

Stefan Leśniowski
 

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Przełęcz Łopuszna 11 30
2. Bór Dębno 11 30
3. Gorc Ochotnica 11 25
4. Gronik Gronków 10 17
5. Łęgi Nowa Biała 11 16
6. KS Luboń Skomielna Biała 11 15
7. Spisz Krempachy 10 13
8. Watra II Białka Tatrzańska 11 12
9. ZOR Frydman 10 7
10. Spływ Sromowce Wyżne 11 6
11. KS Husarz Łapsze Wyżne 11 3
zobacz wszystkie tabele
reklama