26.01.2019 | Czytano: 2174

MŚ: Pech Błażusiaka. Pęknięty łańcuch, potężny wypadek na mecie

AKTUALIZACJA Tadeusz Błażusiak (KTM) zajął dziewiąte miejsce w Grand Prix Hiszpanii, trzeciej w tym sezonie rundzie mistrzostw świata w SuperEnduro.

W zawodach, które odbyły się w sobotę w Madrycie, triumfował Amerykanin Colton Haaker (Husqvarna).

Błażusiak w Superpole miał trzeci czas (zdobył tym samym jeden punkt do klasyfikacji generalnej), zaś w pierwszym finale był drugi. Wyścig zakończył się zwycięstwem Coltona Haakera. Drugi linię mety przeciął Tadeusz Błażusiak, a tuz za nim finiszował Cody Webb.

Drugi wyścig rozpoczął się w odwrotnej kolejności. Ci, którzy zajęli czołowe miejsca w pierwszym finale wystartowali z drugiej linii. To sprawiło, iż na starcie był ogromny tłok i nowotarżanin miał przygodę, która zepchnęła go na ostatnie miejsce. Haaker też idealnie nie wystartował. Na czele był Pol Tarres, ale szybko go wyprzedził Webb i prowadzenia nie poddał do mety. Jego najgroźniejsi rywale w klasyfikacji generalnej jechali daleko, ale nie poddawali się. Na czwartym okrążeniu Błażusiak przesunął się na 11 pozycję, po piątej pętli był dziesiąty, po kolejnej szósty. Na siódmym okrążeniu wyprzedził trzech rywali, a na kolejny jeszcze jednego. Haaker wcześniej przebił się do czołówki, ale jechał nie na medalowym miejscu. Dopiero na ostatnim okrążeniu wskoczył na trzecie miejsce, Błażusiak przyjechał tuż za nim, ale po weryfikacji został zdyskwalifikowany i przesunięty na 13 pozycję.Haaker i Błażusiak wskoczyli na siebie w locie przez co zostali katapultowani z motocykli. Tadka KTM nie przeleciał jednak przez linię mety, przez co Polak został zdyskwalifikowany i nie dostał żadnych punktów za ten wyścig.

Taddy długo się zbierał po upadku, więc odetchnęliśmy kiedy zobaczyliśmy go na starcie trzeciego wyścigu. W trzecim wyścigu Polak był 12.Na sekcji kamieni stracił  równowagę i z impetem wpadł w piramidę z belek. Na jednej nodze uciekł z toru, gdzie długi czas zajmowali się nim medycy.Od  początku o wygraną walczył świetnie dysponowany w tym dniu Webb i Haaker. Ten pierwszy na trzecim okrążeniu miał upadek i już wyścigu nie dokończył. Po niedolocie na dużym skoku, łańcuch po prostu pękł i wystrzelił. Cody szybko ściągnął motocykl z toru i po przebiegnięciu z nim dookoła całej hali, razem z mechanikami zaczęli walkę z czasem i założeniem nowego łańcucha. Skorzystali na tym rywale. Haaker pruł do mety niezagrożony.

Finał I
1. Colton Haaker
2. Tadeusz Błażusiak
3. Cody Webb
4. Diogo Vieira
5. Blake Gutzeit

Finał II
1. Cody Webb
2. Pol Tarres
3. Colton Haaker
4. Diogo Vieira
5. Alfredo Gomez
13. Tadeusz Błażusiak

Finał III
1. Colton Haaker
2. Alfredo Gomez
3. Dawid Leonow
4. Blake Gutzeit
5. Xavier Leon Sole
12. Tadeusz Błażusiak

Wyniki Grand Prix Hiszpanii:
1. Colton Haaker (Husqvarna, USA) - 58 pkt
2. Cody Webb (KTM, USA) - 37
3. Alfredo Gomez (Husqvarna, Hiszpania) - 34
9. Tadeusz Błażusiak (KTM, Polska) - 21

Klasyfikacja generalna MŚ (po trzech imprezach):
1. Haaker - 159 pkt
2. Webb - 146
3. Błażusiak – 128

Stefan Leśniowski
 

Komentarze

reklama