19.01.2009 | Czytano: 2221

Złota Złotkowska i Chmura

Na rozegranych w Zakopanem mistrzostwach Polski w łyżwiarskim wieloboju złote medale wywalczyła Luiza Złotkowska z AZS Zakopane i Sławomir Chmura z MKS MOS Pruszków. Mistrzostwa Polski rozgrywane były w cieniu Pucharu Świata skoczków narciarskich....

Na tle tłumów, jakie zasiadły na trybunach skoczni im. Stanisława Marusarza i oblegały ulice wokół skoczni, impreza na sztucznym torze w Zakopanem jawiła się, jako prowincjonalne, niemal konspiracyjne zawody. A przecież walczono o najwyższe laury w naszym kraju. Ale taka jest specyfika tworzenia atmosfery wokół niektórych dyscyplin sportowych. Dzięki Adamowi Małyszowi polskie skoki narciarskie maja swoje „pięć minut”.

Wywalczenie tytułów przez Złotkowską i Chmurę, wobec absencji Katarzyny Wójcickiej (chora) i Konrada Niedźwiedzkiego (startował w mistrzostwach świata sprinterów; zresztą bez powodzenie), było o tyle spodziewane, że są to aktualnie panczeniści nr 2 w Polsce. Złotkowska wygrała właściwie bezapelacyjnie, przegrywając tylko nieznacznie pierwszy bieg na 500 metrów z Natalią Czerwonką. Pozostałe biegi zawodniczka AZS Zakopane wygrała. Więcej problemów ze zdobyciem złotego medalu miał Sławomir Chmura. Po pierwszym dniu zajmował 3. miejsce za Janem Szymańskim z Marymontu Warszawa i Witoldem Mazurem z Górnika Sanok. Po pierwszym biegu na 1500 metrów drugiego dnia sytuacja uległa zmianie. Prowadził Chmura, chociaż nie wygrał tego dystansu przed Mazurem i Szymańskim. W decydującym biegu na 10000 metrów prowadząca para biegła razem. Wygrał Chmura o prawie 15 sekund przed Mazurem i mógł świętować swój sukces.

A jak wypadli zakopiańscy łyżwiarze?. W rywalizacji pań (startowało tylko 11 zawodniczek) poza Złotkowską uczestniczyła jeszcze młodziutka Dominika Osiecka rocznik 1993. Zajęła 10. miejsce. Wśród panów tuż poza podium znalazł się Sebastian Druszkiewicz, a 6. miejsce wywalczył Dariusz Stanuch, obaj z AZS Zakopane. Na dalszych miejscach uplasowali się Mateusz Bajer (14), Dariusz Nosal (17), weteran Krzysztof Kmiecik (18) i Piotr Głowacki (26) wszyscy z AZS Zakopane. W rywalizacji panów uczestniczyło 26 panczenistów.