23.12.2015 | Czytano: 1665

Świąteczny turniej szachowy(+zdjęcia)

W środę 23 grudnia 2015 r. na plebanii parafii p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. został rozegrany świąteczny turniej szachowy. Zgodnie z podanymi informacjami w ogłoszeniach parafialnych w turnieju mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli.

Dzisiejsze rozgrywki tradycyjnie rozpoczęły się wspólną modlitwą, prowadzoną przez księdza proboszcza Henryka Homoncika. Zawody były także możliwością do spotkania się środowiska szachowego związanego z parafią Krościenko i przekazania sobie nawzajem życzeń z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia. Dzisiejszy turniej, podobnie jak poprzednie, odbył się głównie z myślą o młodych ludziach. Był kolejną już szansą pożytecznego spędzenia wolnego czasu oraz szansą na realne spotkanie się z tymi, którzy mają podobne zainteresowania. Należy pochwalić młodzież za to, że w wolny dzień jest skłonna zrezygnować z telewizji i wszechobecnych komputerów, które uczą dziecinnego, obrazkowego myślenia i odzwyczajają od myślenia abstrakcyjnego, matematycznego, logiczno - wyobrażeniowego, twórczego.

Wyniki indywidualne w poszczególnych kategoriach:
W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Filip Czerwiec (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.), drugie miejsce zajęła Agnieszka Potaśnik a trzecie miejsce ex aequo: Kacper Koper i Adam Batkiewicz. Na czwartym miejscu zakończyła zawody Małgorzata Szerszeń, kolejne miejsca zajęli: Marcin Krężel, Eryk Słowik i Mateusz Słowik.

W klasyfikacji gimnazjów I miejsce zajął Michał Soliwoda (Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.) II miejsce zajął Mikołaj Biziak (Gimnazjum im. Świętej Jadwigi w Naramie). Kolejne miejsca zajęli: Filip Salamon i Remigiusz Topolski (obaj z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.)

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce uzyskał Zygmunt Soliwoda, II miejsce zajął Mateusz Trzęsała obaj krościeńczanie reprezentowali Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Kolejne miejsca w tej klasyfikacji zajęli: Dawid Zygar- LO im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n.D. i Mateusz Potaśnik, reprezentujący I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.

Rozgrywki odbywały się w życzliwej i sportowej atmosferze. Nie liczyła się lokata nade wszystko, ale przyjemność gry i wspólne spędzanie wolnego czasu, ponieważ zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wszyscy zawodnicy i tak otrzymali nagrody. Tradycyjnie zakupiłem je za przybliżoną równowartość mojej diety radnego za udział w posiedzeniu (około 200 zł). To sprawdzone od kilku lat rozwiązanie kwestii nagród powoduje, że rozgrywki pozbawione są niezdrowej rywalizacji a młodzież skupia się na rozwijaniu swojego hobby, wspólny analizowaniu poszczególnych partii i wymianie doświadczeń.

Dzisiejszy świąteczny turniej miał szczególny charakter. Pan Kazimierz Mirek, szachista biorący udział w odbywających się równolegle rozgrywkach seniorów, przygotował poczęstunek. Odwiedziła nas także Pani Maria Wąsowicz- radna gminy Krościenko, która wraz z życzeniami świątecznymi przekazała dla adeptów gry królewskiej duży puchar słodyczy. Okazując serdeczność i wsparcie doceniła także tę formę organizowania wolnego czasu dla młodych. Warto podkreślić, że radna Maria Wąsowicz już na początku kadencji przekazała wszystkie swoje diety radnego na cele społeczne a dodatkowo wspiera np. formy organizacji ciekawych zajęć młodzieży i inne inicjatywy służące społeczności Krościenka.

Zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymali także z rąk księdza proboszcza puchary, ufundowane przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, przekazane specjalnie na tę okazję przez Józefa Dydę- koordynatora Sportu Powiatowego Centrum Kultury.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Soliwoda

Reklama

Komentarze

reklama