17.01.2009 | Czytano: 3281

W mistrzowskiej obsadzie

Dawno mistrzostwa powiatu nowotarskiego w szachach nie miały tak wyśmienitej obsady. Dawno nie było tylu zawodników, którzy mają już w swoim dorobku nie tylko sukcesy na arenie wojewódzkiej, ale także krajowej i międzynarodowej.

Nic też dziwnego, że poziom turniejów był bardzo wysoki. Nieraz o sukcesie decydowały nie tylko umiejętności konstruktywnego myślenia, ale także odporność psychiczna, doświadczenie. Jak choćby w meczu Marcin Maciążek - Kamil Żółtek o drugie miejsce w Licealiadzie. Temu pierwszemu pozostało do zakończenia partii 10 sekund, a rywalowi 40. Wydawało się, że Żółtek powinien wygrać ale nie wytrzymał presji. Fatalnie rozegrał końcówkę i odszedł od stołu pokonany.

- Największą i bardzo silną obsadę miały Igrzyska – wyjaśnia sędzia główny zawodów, Paweł Mroziński. – Po zawodach można śmiało powiedzieć, iż dzieci z podstawówki grają o wiele lepiej niż gimnazjaliści. Jest to efekt szkolenia jakie odbywa się z Rabce i Nowym Targu. W podstawówkach chłopców najlepsi okazali się uczniowie z klas pierwszych i drugich, co oznacza, iż przeskoczyli zawodników, którzy grają w szachy bardzo długo. Uczestniczyli w turnieju zawodnicy, którzy mają na swoim koncie medale mistrzostw Polski w młodszych kategoriach wiekowych. Michał Mroziński jest wicemistrzem Polski do lat siedmiu, tutaj był trzeci Piąte miejsce zajął zawodnik, który w ubr. był trzeci w Polsce do lat 8, Mateusz Krasiński. To dowód na to, że szachy w powiecie nowotarskim są coraz silniejsze.

Wśród dziewcząt uczęszczających do szkół podstawowych na najwyższym podium stanęła Sylwia Chyc (Rabka 2), która o 0,5 pkt. okazała się lepsza od Jadwigi Grzywacz (Rabka 2) i Weroniki Florek (Nowy Targ 11). W pierwszej szóstce znalazły się: Justyna Kuźniar (Nowy Targ 11), Karolina Wyka (Rabka2) i Gabriela Batkiewicz (Nowy Targ 11). W rywalizacji chłopców najlepszy okazał się Samuel Matyasik, który wyprzedził swoich kolegów szkolnych ( Rabka 2) Artura Jagłę i Michała Mrozińskiego. Tuż za podium znalazł się szachista z Krościenka Zygmunt Soliwoda, który przedzielił kolejnych rabczan – Mateusza Krasińskiego i Jakuba Kusiaka.

- W gimnazjadzie mieliśmy dwóch faworytów – kontynuuje sędzia główny. - W kategorii dziewcząt zwyciężyła zawodniczka, która ma na swoim koncie medale mistrzostw kraju, reprezentowała też Polskę na mistrzostwach świata we Francji do lat 10, Magdalena Mucha Przeszła do kategorii wyższej, ale cały czas zalicza się do ścisłej czołówki krajowej. Druga była Joanna Hołowczyc, a trzecia Aleksandra Mucha. Zabrakło miejsca na podium dla Magdaleny Noworyty, Partycji Czajki i Agnieszki Dzioboń. Wśród chłopców po raz drugi w Gimnazjadzie triumfował Maciej Bogacz z Nowego Targu. On też będzie jednym z faworytów do zwycięstwa w finałach wojewódzkich.

Obok niego na „pudle” znaleźli się: Jakub Żegleń i Marek Soniawa (Rabka). W szóstce byli jeszcze: Krystian Ziemianek (Tylmanowa), Kamil Soniawa (Rabka) i Damian Faron (Ochotnica Dolna).

- Niestety obsada w Licealiadzie dziewcząt była troszkę słabsza, ale wszystko się zmienia – twierdzi Paweł Mroziński. - Idzie szeroka ława nowych szachistek i szachistów z gimnazjów. Chłopięcy turniej miał wyjątkowo silną obsadę, a gwiazdą był Roman Mucha, mistrz Polski w szybkich szachach, uczestnik mistrzostw Europy juniorów, który praktycznie tutaj nie miał godnego siebie przeciwnika. Ponadto wystartowało kilku zawodników, którzy w poprzednich latach zaliczali się do czołówki, ale zaprzestali gry. Jeden z nich Maciej Maciążek wrócił po trzech latach i pokazał, że nie bez przesady mówiono o nim, że jest urodzonym szachistom.

Maciążek w decydującej partii o drugie miejsce – jak już wspominaliśmy – pokonał Kamila Żądło. Obaj, bo trzech najlepszych z każdej kategorii – awansowali do turnieju wojewódzkiego. Na czwartym miejscu sklasyfikowano Łukasza Dudę, który wyprzedził mających taki sam dorobek punktowy ( 4,0) Huberta Kościelniaka i Piotra Krauzowicza.

Złoty medal w rywalizacji dziewcząt zawisł na szyi Barbary Per, która obok siebie na „pudle” miała Mirellę Podrazę i Agnieszkę Kapuściak. Poza nim uplasowały się: Ewelina Miśkowiec, Monika Szewczyk o Kinga Łaciak.

Stefan Leśniowski

Komentarze

reklama