07.08.2009 | Czytano: 1712

Na solnym szlaku

Raba Zdrój była miejscem czwartej, przedostatniej rundy Pucharu Szlaku Solnego w kolarstwie górskim. Wystartowało ponad 250 kolarzy z całej Polski, na trudnej, wymagającej technicznie trasie.

- Kolarze mieli do pokonania drogi asfaltowe, łączki, był sporo podjazdów i zjazdów. Trasa była świetnie oznakowana i przygotowana przez Andrzeja Jabłońskiego i Remigiusza Zacharę. Dopisała nam pogoda. Żar lał się nieba, ale kolarze przyzwyczajeni na każde warunki atmosferyczne. Kolarze górscy to twardziele i nic im nie strasznie – powiedział szef grupy Górskich Orłów, Jan Blańda.

W Elite sympatycy kolarstwa ostrzyli sobie zęby na pojedynek Dariusza Batka (Rybnik), czwartego zawodnika mistrzostwa kraju z Bogdanem Czarnota z KK Kros Racing Team i łopuszaninem Albertem Głową. Reprezentant Górskich Orłów Nowy Targ pojechał świetnie, nawiązał walkę z utytułowanymi rywalami. Co prawda nie zdołał ich pokonać, ale stanął na najniższym stopniu podium.

W Elite kobiet zwyciężyła Katarzyna Solus z Bukowiny Tatrzańskiej. Trzecia linię mety minęła Debora Jaworska z Górskich Orłów Nowy Targ.
W juniorkach młodszych dwa pierwsze miejsca przypadły w udziale reprezentantkom UKS Podwilk – Sabinie Zamroźniak i Alicji Pyrgies. Ta pierwsza przewodzi w klasyfikacji generalnej.

Młodziczki były najliczniej obsadzoną kategorią wiekową. Zwyciężyła Elżbieta Figura GK Zagłębie Sosnowiec, lecz trzy kolejne miejsca zarezerwowane zostały dla podhalanek. Prowadząca w „generalce” Monika Rapacz UKS Podwilk dojechała do mety jako druga, na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Ceremon, a czwarta była Agnieszka Bal (obie Luboń Skomielna Biała).

W orlikach triumfował Szymon Kotowski, a najlepszy z Podhala Jakub Surówka (Luboń) finiszował szóstym miejscu. Dobrze pojechał w juniorach Tomasz Mach UKS Podwilk, który długo „trzymał” się faworytów, ale na pudło się nie „wdrapał”, plasując się na czwartym miejscu. Szósty był Kamil Musiał z Lubonia.

Również tuż za podium znalazł się Dominik Czerniawski (Podwilk) w juniorach młodszych. Zdecydowanie wygrał najlepszy w Polsce Bartłomiej Wawak z JBG.

Na trzecim miejscu w rywalizacji młodzików znalazł się Jakub Zamroźniak UKS Podwilk. Dwie pozycje za nim sklasyfikowano Macieja Gacka ( Luboń).

Prowadzący w klasyfikacji generalnej Masters I Tadeusz Głodkiewicz z Nowego Targu złapał dwie gumy i zajął odległe miejsce. W Masters II Jan Syska (Nowy Targ) minął linie mety na czwartej pozycji, a Wiesław Czerniawski z Podwilka był dziewiąty.

W najstarszej kategorii wiekowej (powyżej 50 lat) przez połowę dystansu prowadził Andrzej Jabłoński (Luboń), ale ostatecznie ukończył wyścig na trzecim miejscu, przed nim przecięło linię metę dwóch kolarzy. Na drugim stopniu podium stanął Józef Rabski (Luboń), który o błysk szprychy przegrał w zawodnikiem z Kielc.

Na starcie stanęły również dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Oto podhalańscy medaliści w poszczególnych kategoriach:
11-12 lat: 1. Kaja Karkula (Luboń) - 1. Szymon Domalik (Podwilk), 2. Patryk Chorąży (Sprint Jordanów), 3. Bartosz Dziadkowiec (Luboń).
9-10 lat: 1. Małgorzata Ponicka (Sprint), 3. Angelika Ceremon (Luboń) - 1. Jarosław Żur (Luboń), 2. Radosław Jurzak (Chabówka).
7- 8 lat: 1. Maria Zamroźniak, 3. Klaudia Łaciak (obie Podwilk) – 2. Adam, Pędzimiąż, 2. Sebastian Sukiennik (obaj Luboń).
Do 6 lat: 2. Weronika Bednarczyk (Rabka Zdrój) – 2. Mateusz szyszka (Spytkowice).