11.01.2015 | Czytano: 2289

Chcesz zostać instruktorem narciarstwa? Zobacz, jak przygotować się do kursu

Przepadasz za zimowym szaleństwem i odkąd sięgasz pamięcią chciałeś uczyć jazdy na nartach? Zdobycie kursu instruktora wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby ci się wydawać.
Razem ze szkołą jazdy Eskimoo.pl przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez kurs, gdzie szukać pomocy i czy zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wzmożonego wysiłku fizycznego będzie ci rzeczywiście potrzebne. 

Przygotowania do kursu instruktorskiego

Wybór szkoły nie może być dziełem przypadku

Zanim zdecydujesz się na wniesienie opłaty za uczestnictwo w kursie na Instruktora Narciarstwa Zjazdowego sprawdź, czy szkoła, którą wybrałeś spełnia wszelkie wymagania formalne, a uzyskany tytuł zawodowy wpisuje się w rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Upewnij się, że placówka współpracuje z profesjonalnymi trenerami Polskiego Związku Narciarskiego, instruktorami zawodowymi, ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także serwisantami sprzętu i pedagogami.

–    […] Placówka szkoleniowa powinna współpracować ze specjalistami, którzy dysponują wieloletnim bagażem doświadczeń, a przy tym mają teoretyczne i praktyczne podstawy w zakresie wybranych zagadnień – mówi Iwona Czyszczoń ze szkoły Eskimoo.pl.

 

Wśród argumentów przemawiających za wyborem szkoły będą także:

  • możliwość współpracy z dziećmi na etapie praktycznym,
  • wydłużony czas trwania kursu (im dłużej trwa kurs praktyczny i teoretyczny, tym lepiej przygotowany podejdziesz do egzaminu),
  • podstawowy instruktarz pierwszej pomocy.

Pamiętaj, że po ukończonym kursie szkoła powinna nadać ci państwowy tytuł zawodowy, a także wydać legitymację, która będzie potwierdzeniem zdobytych kwalifikacji praktycznych i teoretycznych.

Czytaj regulaminy szkół i unikaj tych, które wprost nie informują o uprawnieniach osób, które pozytywnie ukończyły szkolenie.

 

Jak przebiega kurs na instruktora narciarstwa?

W zależności od okoliczności wynikających z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz samych warunków stawianych przez szkołę, przebieg kursów może przebiegać w nieco odmienny sposób. Na potrzeby naszego poradnika przyjrzeliśmy się programowi kursu Instruktora Narciarstwa Zjazdowego Eskimoo.pl.

 

Wymagania formalne

Jeśli chcesz zdobyć tytuł Instruktora Narciarstwa Zjazdowego powinieneś być osobą pełnoletnią, sprawną fizycznie, której umiejętności jazdy na nartach ocenia się przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym.

Szkoła wymaga podstawowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i co oczywiste – badania lekarskiego potwierdzającego, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do odbycia kursu narciarskiego *.

* Osoby, które dysponują już legitymacją Instruktora Rekreacji Ruchowej z innej specjalności są zwolnieni z części ogólnej.

 

Z czego składa się kurs instruktorski?

Sam kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej, a obecność na wszystkich zajęciach jest obowiązkowa.

Do pozytywnego ukończenia Kursu Instruktora Narciarstwa Zjazdowego będziesz potrzebował także:

  • pozytywnego wyniku z egzaminu kończącego kurs,
  • 100% frekwencji na zajęciach praktycznych i teoretycznych,
  • satysfakcjonującego wyniku ze slalomu gigant,

a także zaliczenia jednego z wybranych fragmentów zajęć szkoleniowych oraz demonstracji swoich umiejętności narciarskich w stoku.

Warto wiedzieć: na szkolenie powinieneś zarezerwować sobie przynajmniej 8 dni.

Po pozytywnym ukończeniu kursu będziesz uprawniony do pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi na obozach wyjazdowych, a także w szkołach i ośrodkach narciarskich.

 

ESKIMOO
Iwona Czyszczoń
& Paweł Reczek

34-700 Rabka-Zdrój

Iwona – tel. 507 067 009
Paweł – tel. 502 624 918
e-mail: info@eskimoo.pl

 

Komentarzereklama