27.12.2008 | Czytano: 1910

Gościnny MMKS

Młodzi hokeiści szybko musieli zapomnieć o świątecznej, rodzinnej atmosferze i suto zastawionych stołach. Już na drugi dzień zawładnęli nowotarskim lodowiskiem. Tutaj obył się turniej Ośrodków Szkolenia Sportowego Młodzieży. Są takie cztery w naszym kraju. Do stolicy Podhala nie przyjechali warszawiacy i ich miejsce zajęła druga drużyna MMKS Podhale. Nowotarżanie okazali się gościnni. Pierwszy garnitur MMKS przegrał w finale z Unią Oświęcim, a druga drużyna uplasowała się na czwartej pozycji.

Rezerwy zaimponowały widzom ambicją i koncepcją gry. Wiedzieli co mają robić na lodzie, ale wiek nie powoli im na granie w równym tempie i konsekwentnie przez dwie połowy. Świetnie rozegrali pierwszą połowę z Unią ( 0:0). Kto wie jak potoczyłyby się losy pojedynku o trzecie miejsce, gdy nie grali z „marszu”, zaraz po meczu z Unią. Bez odpoczynku. Ich przeciwnik - Sokoły Toruń – miał przerwę.

Losy pojedynku rozstrzygnęły się w pierwszej połowie ( grano dwa razy po 20 min.). Już w pierwszych minutach Sz. Kolasa pomylił sobie koszulki i wyłożył krążek rywalowi jak na „patelni”. Potem nie popisał się bramkarz, którzy trzy razy skapitulował po strzałach z niebieskiej linii. Mimo starań, nie udało się zdobyć góralom honorowej bramki.

- Nie mieliśmy armat – mówi trener Ryszard Kaczmarczyk. – Graliśmy ambitnie. W obronie nawet nieźle się prezentowaliśmy, szczególnie w pierwszych wyrównanych tercjach. Dobrze bronił Szlachtowski, z wyjątkiem ostatniego meczu. Należy się cieszyć, że mogliśmy skonfrontować swoje umiejętności ze starszymi rywalami. Zabrakło mi z podstawowego składu sześciu graczy, którzy zasilili pierwszy team. Założeniem było ogranie się i to zostało zrealizowane. Każdy dostał szansę pokazania się. Ja też zebrałem spory materiał do przemyśleń. Wiem na kogo mogę liczyć.

Pierwszy zespół MMKS w finale zmierzył się w Unią, z którą w grupie przegrał 1:5. Rewanż się nie udał. Już w 30 sekundzie, po błędzie Długopolskiego, unici objęli prowadzenie. Ten wynik utrzymywał się do 59 minuty. Podhale w tym czasie niewiele robiło, by zniwelować przewagę. Nie miało pomysłu na sforsowanie defensywy rywala. Na palcach jednej ręki można było policzyć składne akcje, reszta to indywidualne popisy, które niestety nie przynosiły efektu. Wypracowali sobie zaledwie cztery okazje, by wyrównać. Trzy zmarnował Kapica, jedną Zarotyński. W końcówce zaś nieodpowiedzialnymi faulami osłabiali zespół, i zamiast gonić rywala trzeba było się bronić. Jedną z przewag wykorzystali oświęcimianie, a „dobili” górali strzałem do pustej bramki.

- Nie widziałem tego zespołu we wcześniejszych meczach. Od września pełnię rolę „pomocnika” – mówi Paweł Gil. - Prowadziłem ten zespół w ub. sezonie i muszę przyznać, że zagrał poniżej swoich możliwości. Stać go zdecydowanie na więcej. Chłopcy są jakby zagubieni na lodzie, nie wiedzą co grać. Jest kilku zawodników, których kompletnie nie poznaję. Brakuje pełnej mobilizacji od pierwszej do ostatniej sekundy. Nie są mentalnie przygotowani do meczu, zamiast budować sobie wynik, to trzeba go od pierwszych minut meczu gonić. Tak było w finale i w meczach grupowych.

Turniej zaczął się zgrzytem. Kacper Guzik, który gra za Oceanem, jedyny Polak, który w wieku 15 lat sięgnął po mistrzostwo Ameryki, na święta przyjechał do rodziny. Jako wychowanek MMKS, chciał bardzo pomóc kolegom, ale…usłyszał: „Nie”. Na przeszkodzie stanął brak polskiej licencji.

Wyniki w grupie:
MMKS Podhale I Nowy Targ – Unia Oświęcim 1:5 ( bramka dla Podhala: Stypuła),
MMKS Podhale I – Sokoły Toruń 5:0 (Bryja, Oraczko, Stypuła, Kapica, Zarotyński),
MMKE Podhale I – MMKS Podhale II 10:2 (Kapica 3, Krzysztofiak 2, Stupuła, Olchawski, Samolej, Zarotyński, Worwa – Wielkiewicz, Tomasik),
Sokoły – Unia 1:0,
MMKS Podhale II – Sokoły 0:3,
MMKS Podhale II – Unia 0:4.