10.06.2013 | Czytano: 1943

Soliwoda zwycięża(+foto)

Turniej Szachowy Juniorów rozgrywany w ramach festiwalu gier planszowych „Nowa Gralicja” w Krakowie. Pierwsze miejsce w kategorii do lat 16 dla Zygmunta Soliwody, ucznia Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku.

W niedzielę 9 czerwca 2013 roku w Zespole Szkół Salezjańskich w Krakowie rozegrany został otwarty turniej szachowy systemem szwajcarskim i Bergera na dystansie 7 rund po 15’ dla każdego zawodnika. Sędzią turnieju był Rafał Gunajew, arbiter klasy międzynarodowej. 

Wyniki w kategorii juniorów do lat 16:
1 miejsce- Zygmunt Soliwoda- gimnazjum Krościenko, reprezentujący klub MLKSz Myślenice
2 miejsce- Roman Madej- MKS KSOS Kraków
3 miejsce- Maciej Jajte- Pachota- KKSz Kraków

Wyniki w kategorii juniorów do lat 10:
1 miejsce- Krzysztof Szczurek- UKS przy SP 8 Chrzanów
2 miejsce- Wojciech Krawczyk- MKS MOS Wieliczka
3 miejsce- Karol Starzyk- MKS KSOS Kraków

Turniej był zorganizowany bez tzw. wpisowego. Organizatorzy szczególnie zwracali na to uwagę, że nie można obciążać kosztami zawodników za to, że zdecydowali się wziąć udział w turnieju i spędzić wspólnie pożytecznie wolny czas. Także stało się już tradycją podczas wielu turniejów, że każdy zawodnik otrzymuje jakąś nagrodę.

Festiwal gier logicznych i planszowych to duże przedsięwzięcie. W tym roku w dwudniowym festiwalu uczestniczyło ponad 800 osób. Poza wspomnianymi szachami były w poszczególnych pracowniach przygotowane miejsca dla miłośników róznych gier planszowych kształtujących logiczne myślenie. Poza konkursami dla dzieci rozegrano następujące turnieje:

Magic: The Gathering- gra karciana w klimacie fantasy stworzona przez Richarda Garfielda – nauczyciela matematyki- ogólna liczba graczy na świecie szacowana jest na ponad milion, w Polsce ok. 15 000
Tripol- gra polegająca na konfigurowaniu kolorowych trójkątów
Agricole- strategiczna gra planszowa -turniej zaliczony jako Mistrzostwa Polski
Turniej Tantrix- gra logiczna polegająca na tworzeniu kolorowych linii i pętli z sześciokątnych płytek.
Activity- gra, umożliwiająca wykazanie się różnymi formami kreatywności.

Wbrew powszechnym i karykaturalnym opiniom na temat współczesnej młodzieży okazuje się, że rozwijające rozrywki, gry kształtujące logiczne, matematyczne myślenie cieszą się wśród niej ogromną popularnością. Trzeba tylko to tylko zorganizować. Szkoła Salezjańska zorganizowała, więc "pękała w szwach". Rodzice i opiekunowie mieli poważny problem, aby oderwać dzieci od zabawy i zabrać do domów. Impreza, zgodnie z planem ,trwała do do godziny 17.oo. Młodzież sobie obiecywała- spotkamy się tutaj za rok.

Z szachowym pozdrowieniem Zdzisław Soliwoda

Komentarze

reklama