11.12.2012 | Czytano: 1639

Juniorzy bez sukcesów w Inzzel

Najlepsi łyżwiarze szybcy świata w miniony weekend mieli tylko zawody sprinterów w Nagano. I znowu z dobrej strony pokazał się Artur Waś, który zajął siódme miejsce z czasem 35,28. Zwyciężył Japończyk Keiichiro Nagashima 35,14.

Jak widać różnice czasowe są minimalne i w następnych zawodach kolejność może być zgoła odmienna. W klasyfikacji generalnej Polak jest piąty. W grupie B sprinterów startowali także były mistrz świata juniorów Artur Nogal. Uzyskał czas 35,98 i był piętnasty, natomiast na 1000 metrów Maciej Biega z Górnika Sanok zajął 16 miejsce. Z Nagano Polscy sprinterzy z trenerką Ewa Białkowską udadzą się do Chin do Harbiny na kolejne zawody PŚ. Reszta polskich kadr: kobiety pod wodzą trenera Witolda Mazura i panowie z trenerem Wiesławem Kmicikiem rozpoczęli zgrupowanie w Zakopanem.

Artur Waś

Artur Nogal

W zimowej stolicy Polski w miniony weekend zostały rozegrane okręgowe zawody kontrolne dla zaplecza naszych kadr. Wprawdzie w tym samym czasie w Tomaszowie Mazowieckim był rozgrywany Puchar Polski, ale tam startowała garstka łyżwiarzy i to głownie z miejscowych klubów. Reszta liczących się w Polsce zawodników: z Lubina, Elbląga, Warszawy i oczywiście z podhalańskich klubów uczestniczyła w zawodach w Zakopanem. Oszałamiających wyników nie było. Różnica między kadrowiczami a zapleczem jest jednak znaczna. Niestety nie widać też oznak lepszych czasów dla polskich panczenów ze strony młodzieży. Juniorzy i juniorki startowali w PŚ juniorów w Inzzel. Sukcesów nie odnieśli. Najwyżej sklasyfikowany indywidualnie był Aleksander Puszkarski, który w biegu masowym zajął 15 miejsce. Zespół polskich juniorek został sklasyfikowany na ósmym miejscu w biegu drużynowym. Już od najbliższego weekendu w mieście pod Tatrami rozpocznie się cykl znaczących zawodów dla łyżwiarzy szybkich. W dniach 15-16 grudnia rozgrywany będzie Puchar Tatr. Jest to impreza dla juniorów a w dniach 18-21 grudnia odbędą się w Zakopanem Akademickie Mistrzostwa Świata. Pod koniec 2012 roku w dniach 28-30 grudnia w Warszawie zostaną rozegrane mistrzostwa Polski na dystansach natomiast na początku stycznia przyszłego roku 5-6 na torze zakopiańskiego COS zostaną rozegrane mistrzostwa Polski w sprincie. Po tych imprezach najlepsi polscy łyżwiarze rozjadą się na zawody zagraniczne: juniorzy na PŚ do Beselga di Pione a seniorzy na mistrzostwa Europy i puchary świata.