12.11.2012 | Czytano: 2306

Bieg Niepodległości

Różne są formy świętowania odzyskania po 123 latach niewoli niepodległości przez Polskę. Są marsze, akademie, pikniki i parady. Swoją cegiełkę do tego ważnego dla naszego narodu święta dokładają też sportowcy: zawodowcy i amatorzy.

W Zakopanem już od 23 lat jedną z form uświetnienia kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości jest Uliczny Bieg Sztafetowy im. Józefa Piłsudzkiego. Pierwszy taki bieg staraniem byłego proboszcza parafii na Olczy ks. Tadeusza Lubiatowskiego i nauczyciela ze Szkoły Podstawowej nr 4 Czesława Fludera zorganizowano w 1989 roku. To też symboliczna data. W tym roku odbył się jubileuszowy XX Bieg Niepodległości. We wcześniejszym okresie listopadowa pogoda trzykrotnie stanęła na przeszkodzie w zorganizowaniu tej imprezy. W tym roku w zawodach udział wzięło 31 sztafet pogrupowanych w pięciu kategoriach. Rekordu frekwencji wprawdzie nie było ten odnotowano w 2009 roku, gdy uczestniczyło w nim 36 drużyn, ale i tak rywalizacja była jak zwykle zacięta. Najszybciej ponad 7 km trasę pokonała ekipa OSP Olcza, która na mecie zameldowała się z czasem 21.43,3. To też nie jest rekord tej trasy, bowiem ten w 2007 roku ustanowiła drużyna zakopiańskich nauczycieli i wynosi on do dzisiaj 21.09,8. Drugie miejsce w kategorii open zajęła sztafeta Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego I - 21,53,7 a trzecie reprezentacja TG Sokół - 22.06,4 ubiegłoroczni zwycięzcy. W poszczególnych kategoriach wygrali: Szkoła Podstawowa Ciche, Gimnzajum Mistrzostwa Sportowego Zakopane zespół I, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych zespół I, pierwsza drużyna Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w kategorii klubów sportowych i jak już wspomnieliśmy drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Zakopanego-Olczy.