23.10.2011 | Czytano: 1841

W przyjaznej atmosferze (+zdjęcia)

W sobotę 22 października 2011 roku w Krościenku w pizzerii "Fantazja" rozegrany został drugi otwarty turniej szachowy. Celem nadrzędnym była dalsza popularyzacja królewskiej gry wśród najmłodszych. Sponsorzy tradycyjnie zadbali o medale dla zwycięzców i poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Rozgrywki toczyły się w przyjaznej, lecz sportowej atmosferze. Szczególne emocje wywołał ostatni mecz decydujący o pierwszym miejscu pomiędzy Damienem Zygarem a Zygmuntem Soliwodą. O wygranej Zygmunta przeważyła minimalna przewaga pozycyjna w końcówce przy równowadze figur. Wielu pojedynkom także towarzyszyła dramaturgia a losy wielu potyczek ważyły się aż do końca.

Młodzi szachiści z każdym turniejem nabywają większej pewności siebie, ćwiczą koncentrację i uczą się logicznego myślenia. Rozwijają w praktyce umiejętność strategicznego działania. Walka przy szachownicy jest nie tylko rywalizacją z przeciwnikiem ale coraz częściej jest to walka z własnymi słabościami i systematyczne uczenie się na własnych błędach.

Kolejny turniej odbędzie się w Szczawnicy a na finał sponsorzy zawodów zapraszają znowu do Krościenka. Organizatorzy planują cztery niezależne turnieje w formie grand prix, z których o pozycji zawodnika zdecyduje suma punktów z trzech najlepszych dla zawodnika turniejów.

Różnice punktowe między zawodnikami w sobotnim turnieju były minimalne, co może mieć znaczenie w klasyfikacji końcowej cyklu czterech turniejów. Walka o punkty była bardzo wyrównana, więc zawodnicy którzy nie znaleźli się w strefie medalowej mają realne szanse na uzyskanie dobrej pozycji w całym cyklu turniejów.

Choć poziom zawodów był bardzo wyrównany i jak podkreślają organizatorzy wszyscy zawodnicy zasługują na wielkie słowa uznania, jednak dla porządku należy wymienić zwycięzców.

W kategorii szkół podstawowych:
1 miejsce - Bartosz Ciesielka- Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy
2 miejsce - Marek Kwak - Szkoła Podstawowa im.Adama Mickiewicza w Krościenku
3 miejsce - Michał Soliwoda - Szkoła Podstawowa im.Adama Mickiewicza w Krościenku

W klasyfikacji szkół ponadpodstawowych :
1 miejsce - Zygmunt Soliwoda- Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku
2 miejsce - Damien Zygar- Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku
3 miejsce - Dawid Zygar- Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku

Z szachowym pozdrowieniem:
Zdzisław Soliwoda
 

Komentarze

reklama