21.09.2011 | Czytano: 2967

Na szachownicy w Krościenku(+zdjęcia)

W budynku Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku w dniu 20 września 2011 r. odbyły się Szachowe Mistrzostwa Ośrodka Szczawnica. Organizatorem był Józefa Dyda, koordynator Sportu Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu. W turnieju wzięli udział młodzi adepci "gry królewskiej" z terenu podlegającego Ośrodkowi Szczawnica.

Turniej został oficjalnie otwarty przez szachistę Edwarda Kordasa, sponsora turnieju. Sędzią rozgrywek był Zdzisław Soliwoda. Poziom zawodów był wysoki i wyrównany. Jak zwykle podczas zawodów szachowych, tak i tutaj panowała atmosfera spokoju i skupienia. Jak zazwyczaj bywa na turniejach gry królewskiej, im większe emocje, tym większa cisza i koncentracja. Warto to dodać, bo szachy mają wiele pozytywnych cech. Nie tylko rozwijają logiczne, matematyczne myślenie, ale mają też wartości wychowawcze. Szachy to taki sport w którym rozbrykane na co dzień dzieci nagle się wyciszają na kilka godzin. Szachy wyrabiają umiejętność panowania nad sobą. Szachy wyrabiają szacunek do przeciwnika i skromność.

Doceniając wartość wychowawczą "gry królewskiej" trzeba stwierdzić, że wszyscy uczestnicy rozgrywek są w zwycięzcami, bez znaczenia na osiągnięty wynik.

Trzeba jednak dla porządku wymienić tych, którzy osiągnęli pozycje medalowe. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Bartosz Ciesielka ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy. Bartosz zdobył 8 punktów na 9 możliwych! Na drugiej pozycji znaleźli się trzej zawodnicy, którzy uzyskali po 7 punktów: Marek Kwak ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku, Ernest Szczepaniak i Szymon Kufel (obaj ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy). W dogrywce między tymi trzema zawodnikami zwyciężył Marek Kwak. Organizatorzy zdecydowali wszystkim trzem wręczyć oficjalnie srebrne medale.

W kategorii gimnazjów indywidualnie:
I miejsce- Zygmunt Soliwoda z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. -9,5 pkt
II miejsce- Michał Ciesielka z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy -8,5 pkt
III miejsce- Dawid Zygar z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. -8 pkt

W kategorii drużynowej szkół podstawowych:
I miejsce- drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy w składzie: Konrad Szczepaniak, Ernest Szczepaniak, Justyna Węglarz, Szymon Kufel, Bartosz Ciesielka
II miejsce- drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku w składzie: Mateusz Kaźmierczak, Marek Kozłecki, Marek Kwak, Mateusz Potaśnik, Michał Soliwoda.

W kategorii drużynowej gimnazjów:
I miejsce- drużyna Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. (zgodnie z regulaminem sumowane 4 najlepsze wyniki, skład drużyny: Dawid Zygar, Bartosz Gawęda, Zygmunt Soliwoda, Artur Hamerski)
II miejsce- drużyna Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. Tischnera w Szczawnicy (zgodnie z regulaminem sumowane 4 najlepsze wyniki, skład drużyny: Michał Ciesielka, Michał Węglarz, Piotr Gruca, Kacper Pałka)

Medal dla najlepszej dziewczyny ze szkół podstawowych: Justyna Węglarz,
medal dla najlepszej gimnazjalistki: Agata Dancewicz.

Medale i puchary wręczali: Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Maciej Jachymiak, Wójt Gminy Krościenko Stanisław Gawęda, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku Małgorzata Koterba i szczawnicki szachista Edward Kordas.

Warto dodać, że zaproszony na rozgrywki wicestarosta Maciej Jachymiak jest entuzjastą sportu, w tym także szachów. Po zakończonych zawodach rozegrał partie szachów błyskawicznych z wójtem Stanisławem Gawędą oraz zwycięzcami w kategorii gimnazjów. Widok dorosłych, siedzących przy szachownicy tym bardziej może zachęcić młodzież do tej pięknej dyscypliny.

Na koniec organizatorzy pochwalili adeptów "gry królewskiej" za to, że dokonali wyboru kształtowania swojego myślenia: myślenia twórczego, myślenia logiczno - wyobrażeniowego . Doceniono młodych szachistów za to, że siadając przed szachownicą pokonują negatywne skutki współczesnej cywilizacji. Młodzież przy szachownicach to dowód, że nie wygrało jeszcze myślenie obrazkowe, propagowane za pomocą telewizji i komputerów, które zajmuje miejsce abstrakcyjnego myślenia.

Zdzisław Soliwoda

Komentarzereklama