19.04.2011 | Czytano: 2096

Zapłaciła frycowe (+zdjęcia)

W Wilnie odbyły się mistrzostwa Europy w karate kyokushin w odmianie Shinkyokushin. W zawodach, w których wystartowała rekordowa ilość 325 zawodników z 26 krajów, reprezentanci Polski wywalczyli siedem medali. Pojedynki z udziałem m.in. największych gwiazd - Donatasa Imbrasa (Litwa), Valeri Dymitrova (Bułgaria) i Mariusa Ilasa (Rumunia) oklaskiwało 5 tysięcy widzów.

Mateusz Garbacz (Kielce) wywalczył brązowy medal w kumite w kategorii do 70 kg, a Aleksandra Radziewicz (Opole) taki sam krążek w konkurencji kata. Na miejscach 5-8 zostali sklasyfikowani Marcin Uroda (-70 kg, Opole), Maciej Mazur (-90 kg, Warszawa) i Patryk Wojnar (Tarnowskie Góry) oraz Joanna Popczyk (-55 kg, Opole) i Julita Burczyńska (Warszawa) wśród kobiet.

Bardzo dobrze zaprezentowały się juniorki, które zdobyły dwa srebrne i dwa brązowe medale. Wicemistrzynią Europy w kumite do 60 kg została Marta Lubos (Tarnowskie Góry), a Anna Kolasińska (Opole) srebro wywalczyła w kata. Brązowe krążki zawisły na szyjach Diany Pachulskiej (Lidzbark Warmiński) w kategorii do 65 kg i Aleksandry Czerwieckiej (Suwałki) w kategorii powyżej 65 kg. Jedyny medal juniorów, w kolorze brązowym w kategorii do 60 kg wywalczył Damian Jaśkiewicz (Tarnowskie Góry).

W składach sędziowskich mistrzostw znalazło się pięciu Polaków, w tym nowotarżanka, wielokrotna mistrzyni świata, Europy i Polski - Ewa Pawlikowska. A na macie walczyła jej wychowanka Joanna Hebda. Jak to zwykle bywa w pierwszym starcie na tak poważnej imprezie zapłaciła frycowe. - Była dobrze przygotowana – twierdzi jej trenerka. - Odpadła już w eliminacjach z Dunką. Aśka nad przeciwniczką miała sporą przewagę, była aktywniejsza, miała większą determinację. O przegranej zadecydował punkt karny jaki otrzymała za przytrzymywanie przeciwniczki. Czy będzie jeszcze miała szansę na start w ME seniorów? Zobaczymy. Na razie przed nią mistrzostwa Polski w Mielnie w połowie maja, a z początkiem czerwca mistrzostwa open w Austrii. W końcu roku czeka ją start w młodzieżowych mistrzostwach Europy we Wrocławiu.