30.01.2011 | Czytano: 1244

Alarm dla Nowego Targu

Na trasach biegowych w Klikuszowej odbyły się mistrzostw Małopolski w biegach narciarskich dla szkól podstawowych i gimnazjów. Na starcie stanęło 350 zawodników i zawodniczek z 31 szkół podstawowych i 21 gimnazjalnych. Młodzi podhalańscy sportowcy odnieśli duży sukces, wywalczyli 21 medali – 8 złotych i tyleż brązowych oraz 5 srebrnych. W rywalizacji szkół podstawowych triumfowało Ciche (77 pkt.) przed Kościeliskiem (68) i Chochołowem (43). W gimnazjach najlepsze Kościelisko (67 pkt), które wyprzedziło Uście Gorlickie (58) i Klikuszową (45).

Początkowo zawody miały się odbyć na lotnisku w Nowym Targu, ale... – Niestety Małopolski Szkolny Związek Sportowy boryka się z ogromnymi problemami finansowymi – mówi wiceprezes tego związku, Stanisław Mrowca. - Urząd Marszałkowski nie przyznał dotacji, a władze lotniska zażyczyły sobie, za wejście do okrąglaka ( pomieszczenie do pracy sędziów) 500 złotych. To jest coś niespotykanego. Z taką bezdusznością po raz pierwszy się spotkałem podczas wieloletniej działalności w sporcie szkolnym. Na pewno jest to ze szkoda dla tych, którzy biegają na lotnisku amatorsko, bo nie mieli przygotowanych tras. W związku z tym przenieśliśmy zawody do Klikuszowej, gdzie jest klimat i zrozumienie dla sportu szkolnego. Tego nie ma niestety w Nowym Targu. Władze rzucają kłody pod nogi. Ani nie ma koordynatora sportu, ani ludzi, którzy chcieliby współpracować. Coś niesamowitego. Jestem tym ogromnie zaskoczony, gdyż przez osiem lat byłem przewodniczącym Rady Sportu i jakoś współpraca się układała. Ogłaszam alarm dla sportu szkolnego na terenie miasta Nowy Targ. Chciałby serdecznie podziękować dyrekcji gimnazjum w Klikuszowej za przyjęcie imprezy, udostępnienie zaplecza szkolnego do organizacji zawodów. A stały one na bardzo wysokim poziomie, ale też startowali medaliści mistrzostw Polski. Cieszę się, że w tak mocnej stawce główne role odgrywali sportowcy z Podhala.

Zdobyli 8 złotych medali, z czego połowę wywalczyła ekipa z Kościeliska. Na najwyższym stopniu podium stawali: Mateusz Chowaniak i Joanna Rysula ( oboje rocznik 1995), Angelika Stanek (96) i Jan Nawara (2000). Pozostałe złote krążki zawisły na szyjach Krzysztofa Kosakowskiego z Łopusznej (98), Magdy Piczury (99) i Sylwii Michałaczk (2000) z Cichego.

Kilkadziesiąt sekund zabrakło Danielowi Dudzie (96) z Klikuszowej i Jakubowi Styrczuli (97), by stanąć na najwyższym stopniu podium.

Podhalańczycy komplet medali wywalczyli w roczniku 1999 chłopców oraz 2000 chłopców i dziewcząt. W tych grupach oprócz złotych medali, o których piszemy wyżej, srebrne krążki odebrali: Kacper Guńka (Chochołów), Patryk Skóbel (Ciche) i Katarzyna Szwajnos (Ciche). Zaś na najniższym stopniu podium stanęli: Sylwester Krzysztoń (Kluszkowce), Bartłomiej Nędza (Kościelisko) i Karolina Orawiec (Lipnica Wielka).

Ponadto z wywalczenia brązowych krążków cieszyli się: Wojciech Kucek (95), Anna Orawiec (95) z Lipnicy Wielkiej oraz Andrzej Sopata (Maniowy), Wojciech Skorusa (Chochołów) i Teresa Gołębiowska (Nowy Targ).

Stefan Leśniowski

Komentarze







reklama