22.02.2009 | Czytano: 1603

Cztery medale

Cztery medale – jak dotychczas – zdobyli reprezentanci Polski na 24. Zimowej Uniwersjady w chińskim Harbinie. Na podium stanęli: Luiza Złotkowska, Konrad Niedźwiedzki, Marcin Bachleda i Marcin Bocian.

Wicemistrzami studenckich igrzysk zostali Konrad Niedźwiedzki, Marcin Bachleda na skoczni K-90 i Marcin Bocian w snowcrossie. Ten pierwszy wywalczył na kornym dystansie 1500 metrów.

W łyżwiarskim wyścigu na 3000 metrów Luiza Złotkowska, która miesiąc temu po raz pierwszy została mistrzynią kraju w wieloboju, wywalczyła brązowy medal - pierwszy dla Polski w tej imprezie, 104. w ogólnym dorobku polskich sportowców w zimowych uniwersjadach i drugi w łyżwiarstwie szybkim. Dwa lata temu Katarzyna Wójcicka wróciła z Turynu ze srebrnym krążkiem.

Pozostałe miejsca Polek na dystansie 3000 metrów: 20. Ewelina Przeworska i 21. Hanna Cudzich Chowaniec.

Po pierwszej serii skoków narciarskich Marcin Bachleda był trzeci z odległością 97 metrów. W drugiej zakopiańczyk miał najdłuższy skok - 96,5 m. To drugie uniwersjadowe srebro Bachledy. W 2005 roku w Innsbrucku był drugi w konkursie drużynowym.

- Oddałem dwa dobre, równe skoki. Mogłem powalczyć o złoto, jednak warunki pogodowe niezbyt dopisały. W zawodach było kilku dobrych zawodników z poziomu Pucharu Świata - powiedział Bachleda.

Pozostali Polacy uplasowali się na dalszych pozycjach: 18. Tomisław Tajner (88 i 86,5 m), a 21. Tomasz Pochwała (90,5 i 82,5 m).

W finale snowcrossu - sensacja! Srebrny medal wywalczył Marcin Bocian (przegrał tylko z Austriakiem Andreasem Lauseggerem). To największy sukces w karierze 22-letniego studenta SGGW Warszawa i zawodnika AZS Zakopane, który ma w dorobku tylko trzy starty w zawodach Pucharu Świata.

Mateusz Ligocki, mimo kontuzji, jechał do Harbinu po złoto. Przebrnął przez 1/8 finału, ale nie zdołał zakwalifikować się do półfinału i zajął dziewiąte miejsce. Na jedenastym uplasował się Jan Poniński. W gronie snowboardzistek siódma była Paulina Woźniak, a jedenasta Agata Buga .

Pierwsze wyścigi biathlonowe na 20 km zdominowali Rosjanie, którzy zdobyli trzy medale (obydwa złote). Dziesiąte miejsce zajął Łukasz Witek, a trzydzieste pierwsze Grzegorz Bril. W gronie kobiet, które miały do pokonania dystans 15 km, na ósmej pozycji rywalizację ukończyła Magdalena Nykiel.

O sekundę od medalu był Sławomir Chmura. W łyżwiarskim wyścigu na 5000 metrów zajął czwarte miejsce. Na dystansie 1500 metrów kobiet złoty medal w Turynie zdobyła dwa lata temu Katarzyna Wójcicka. W Harbinie szóste miejsce zajęła Luiza Złotkowska (AZS Zakopane), która była najlepszą zawodniczką spoza Azji. Na 20. pozycji uplasowała się Ewelina Przeworska, na 23. Natalia Czerwonka i na 29. Hanna Cudzich Chowaniec.

W rywalizacji mężczyzn na dystansie 5000 metrów dwunasty był Jan Szymański, a piętnasty Robert Kustra.

Dobrze rozpoczął starty Maciej Bydliński. Zajął w pierwszej alpejskiej konkurencji - zjeździe - siódme miejsce. Do podium zabrakło mu 1,22 sekundy.

Honor narciarstwa biegowego obroniła Marcela Marcisz, która z 16. czasem awansowała do ćwierćfinałów. Dalej już jednak się nie przebiła. Czas jaki uzyskała pozwolił jej zając dopiero 14. miejsce. Agnieszka Szymańczak zajęła 28 miejsce, Magdalena Ligocka 35, a na 47. pozycji kwalifikacje zakończyła Anna Staręga.

Wyniki naszych panów były jeszcze gorsze. Kamil Fundanicz był na 45. miejscu, a Wojciech Biskup zakończył udział w kwalifikacjach na 52. pozycji.

W biegu mężczyzn na 10 km technika dowolną Wojciech Biskup zajął 27. miejsce, tracąc do zwycięzcy 2:09,8. Kamil Fundanicz został sklasyfikowany na 36. miejscu, a Krzysztof Stec był 55.

W biegu pań na 5 km stylem dowolnym na 34. miejscu rywalizację ukończyła Marcela Marcisz, która do triumfatorki straciła
1:49,6. Anna Staręga i Agnieszka Szymańczak zajęły 37. i 38. miejsce. Magdalena Ligocka ukończyła bieg na 45 miejscu.