08.07.2021 | Czytano: 2816

Reforma rozgrywek w Małopolsce

Reforma rozgrywek była jednym z punktów programu wyborczego nowego prezesa MZPN Ryszarda Kołtuna. No i zanosi się, że dotrzyma obietnicy. 
Za reformą rozgrywek czwartej ligi opowiedziało się 31 klubów wczoraj zarząd  Małopolskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwałę w sprawie zmiany systemu rozgrywek prowadzonych przez MZPN. Od sezonu 2022/23 będzie jedna grupa czwartej ligi i dwie piątej.
 
Małopolski Związek Piłki Nożnej przeprowadził w tej sprawie konsultacje z klubami IV ligi. Prezes MZPN Ryszard Kołtun oraz wiceprezesi Jerzy Nagawiecki i Zdzisław Kapka spotkali się z przedstawicielami klubów IV ligi wschodniej - w Nowym Targu, Limanowej, Nowym Sączu i Tarnowie oraz z klubami IV ligi zachodniej - w Krakowie. Za reformą opowiedziało się 31 spośród 36 klubów, dwa były przeciw, a trzy nie wyraziły swego zdania.
 
„Celem reformy jest przede wszystkim podniesienie poziomu najwyższej ligi wojewódzkiej, uniknięcie corocznych baraży o awans, a także stworzenie z tej klasy rozgrywkowej produktu, który przyciągnie poważnego sponsora. Planowane są m.in. relacje telewizyjne z najciekawszych meczów i dedykowany tej lidze magazyn TV na kanale YouTube. Skorzysta na tym małopolski futbol, kibice, a także same kluby” – czytamy w komunikacie.
 
IV liga w sezonie 2022/23 składać się będzie z jednej grupy liczącej 20 drużyn (w kolejnym sezonie - 18, co byłoby stałą liczbą). Utworzone zostaną dwie grupy V ligi po 16 zespołów (gr. wschodnia i zachodnia). Zachowana zostanie struktura ośmiu okręgówek (w zdecydowanej większości po 14 drużyn, w jednej 16).
 
Sezon 2021/22 będzie kwalifikacją do nowej IV ligi i nowych V lig. Podczas konsultacji rozważanych było kilka wariantów dotyczących awansów i spadków, teraz czas na szybką analizę. MZPN informuje, że ostateczna decyzja zostanie ogłoszona niebawem.
 
sles
 

Komentarze

Tabela - Klasa B - Gr. 2

Lp Drużyna Mecze Punkty
zobacz wszystkie tabele

Terminarz

  • 22.09
    17:00
    Wiatr Ludźmierz - Turbacz Mszana Dolna V Liga
    22.09
zobacz więcej
reklama