08.12.2020 | Czytano: 5207

Nowoczesne zegarki Garmin Fenix 6 - pomoc w treningu biegowym (art. sponsorowany)

Seria zegarków Fenix od samego początku adresowana była do profesjonalnych sportowców, którzy na treningach dają z siebie maksimum możliwości. Nic więc dziwnego, że tyle samo oczekują od swojego pulsometru. Jakie rozwiązania dla biegaczy oferuje nowy Fenix 6 i czy dzięki niemu możliwe jest wzbicie się na kolejny poziom osiągnięć?

Funkcje PacePro i ClimbPro

Nowościami w szóstej odsłonie Fenixa są między innymi dwie funkcje – PacePro oraz ClimbPro. Pierwsza z nich ułatwia dobranie strategii tempa na trasie tak, aby jak najmniejszym kosztem fizjologicznym zmieścić się w założonym czasie. Aplikację można skonfigurować pod kątem strategii tempa (split pozytywny lub negatywny), a także określić swoje mocne i słabe strony, jeśli chodzi o podbiegi i zbiegi.

Z kolei ClimbPro dostępny m.in. w modelu Garmin Fenix 6x pro ma za zadanie ułatwić biegaczom pokonywanie wzniesień. Funkcja informuje na bieżąco o zbliżających się przewyższeniach na trasie, a także o nachyleniu trasy i wzroście wysokości. Wszystko po to, by bieg był jeszcze bardziej efektywny. 

Zaawansowana dynamika biegu

Firma Garmin, jak do tej pory jest jedynym producentem pulsometrów, który jest w stanie połączyć w jednym urządzeniu wszystkie parametry charakterystyczne dla zaawansowanej dynamiki biegu. Powszechnie zalicza się do nich oscylację pionową i poziomą, długość kroku, kadencję, czyli częstotliwość kroków oraz czas kontaktu stóp z podłożem. Umiejętna analiza otrzymanych informacji zwrotnych pozwoli na pracę nad techniką sportową oraz progres formy.

Analiza treningu

Najnowsza wersja zegarka Garmin Fenix oferuje także rozbudowany wgląd w parametry treningowe, które szacują efekt treningu (z rozbiciem na aspekt aerobowy oraz anaerobowy), a także tygodniowe obciążenie wysiłkiem fizycznym. Z kolei nowa funkcja pulsoksymetru ocenia aklimatyzację biegacza do pracy na wysokości. To jednak nie wszystko. Nowe rozwiązanie pozwala także na wyliczenie pułapu tlenowego z uwzględnieniem temperatury otoczenia oraz wysokości.

Cała analiza treningu przynosi także efekt w postaci sugestii dotyczących treningu i regeneracji.

Biegacze otrzymują także wsparcie w postaci wirtualnego partnera, z którym można się pościgać ale także funkcji Garmin Coach. Ta ostatnia aplikacja przygotuje plan treningowy dopasowany do możliwości użytkownika, a także w razie potrzeby zmodyfikuje go do jego możliwości.

O jakość śledzenia śladu dba moduł współpracujący ze wszystkimi GNSS – GPS, Glonass oraz Galileo.

Jakość wykonania i czas działania baterii

Oczywiście nawet najlepszy komputer treningowy byłby niewiele wart, gdyby bateria wyczerpywała się zbyt szybko, a obudowa była mało wytrzymała. Na szczęście nie dotyczy to nowego Garmin Fenix 6.

Wytrzymałość baterii robi ogromne wrażenie. W trybie GPS, w modelu Garmin Fenix 6x Sapphire zegarek wytrzymuje do 60 godzin, ale dzięki trybowi ekspedycyjnemu można go wydłużyć nawet do 28 dni. W sprzedaży dostępna jest także wersja zegarka wyposażona w możliwość ładowania baterii z wykorzystaniem energii słonecznej. To rozwiązanie jeszcze bardziej wydłuża czas działania urządzenia. Nową opcją jest także Power Manager, dzięki któremu możliwe jest manualne ustawienie poszczególnych funkcji i ręczna kontrola czasu działania zegarka.

Sama jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie. Koperta jest wykonana ze stali nierdzewnej, tytanu lub stali ze specjalną powłoką węglową DLC. Czytelny wyświetlacz o rozdzielczości 260 x 260 pikseli chroni warstwa Gorilla Glass DX.

Garmin Fenix 6 to potężne narzędzie, które ułatwia planowanie treningu i zapewnia wiele wartościowych informacji zwrotnych. Uzyskanie życiowej formy w sporcie nigdy nie było tak proste.

Komentarze







reklama