26.04.2018 | Czytano: 1189

Rozpoczęli z przytupem

Kajakarze górscy rozpoczęli międzynarodowy sezon. Uczestniczyli w dwóch imprezach - w niemieckim Markkleebergu i Liptowskim Mikulaszu.

Z pierwszej imprezy wrócili ze złotem i dwoma brązowymi medalami. Sporego kalibru niespodziankę sprawiła Natalia Pacierpnik. W silnie obsadzonej konkurencji K1 nie uchodziła za faworytkę, a jednak okazała się najlepsza. Za Natalią na drugim miejscu podium stanęła Austriaczka Kuhnle i Niemka Funk.

W K-1 mężczyzn na starcie stanęło blisko 100 zawodników z medalistami igrzysk olimpijskich i świata na czele. Zwyciężył zawodnik gospodarzy Schubert przed Słowakiem Grigarem. Brązowy medal wywalczył nasz aktualny wicemistrz Europy Dariusz Popiela. W tej konkurencji startował Mateusz Polaczyk w finałowej stawce dziesięciu najlepszych był ósmy.

Drugi brąz dla biało – czerwonych wywalczył Grzegorz Hedwig w C-1. Nasz reprezentant musiał uznać wyższość gospodarzy Antona i Hanika.

Kilka tygodni temu ostatecznie zapadła decyzja, z którą ICF nosił się od dawna. Wycofano kanadyjki dwójek z rywalizacji igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Pucharów Świata. W tej konkurencji Polacy byli bardzo mocni, dlatego decyzja ta jest dla nas trudna do przyjęcia. W Niemczech na starcie stanęło tylko 6 osad. Filip i Andrzej Brzezińscy zajęli ostatnie miejsce.

Tydzień później kajakarze spotkali się na torze w Liptowskim Mikulaszu. Na starcie stanęło 290 zawodników reprezentujący osiem państw. Natalia Pacierpnik zwyciężyła w łącznej punktacji dwóch dni w konkurencji K1, zajmując szóste miejsce i nazajutrz wygrywając finał. Wyprzedziła ona utytułowane zawodniczki ze Słowacji Kaliską i Stanowską.

Michał Pasiut i Dariusz Popiela w konkurencji K1 zajęli w łącznej klasyfikacji zawodów odpowiednio 2. i 3. miejsce. Zwyciężył Słowak Grigar.

Grzegorz Hedwig w C1 w łącznej punktacji zajął szóste miejsce, a Aleksandra Stach była czwarta.

Andrzej i Filip Brzezińscy wywalczyli drugie miejsce w konkurencji C2.