23.07.2017 | Czytano: 2021

Sztuba mistrzem świata, Zwolińska brązowa (+zdjęcia)

AKTUALIZACJA (zdjęcia) Kacper Sztuba wywalczył tytuł mistrza świata juniorów w C1, a Klaudia Zwolińska zdobyła brązowy medal w K-1 U 23 w bratysławskim czempionacie w kajakarstwie slalomowym.

- Bardzo licznie i mocno obsadzone zawody. Startowała czołówka światowa, która odnosi sukcesy w Pucharze Świata. Cieszymy się z dwóch medali, chociaż liczyliśmy na więcej. Zawsze z mistrzostw świata juniorów wracaliśmy ze sporą ilością medali. Jednak konkurencja z roku na rok jest coraz mocniejsza. Gwiazdą imprezy była Jessica Fox, która startowała w K-1 i C-1. W pierwszej złota, w drugiej konkurencji popełniła błąd o zabrakło jej na podium. Z wieloma zawodnikami spotkam się na tydzień w Krakowie podczas Pucharu Europy – wyjawia nasz ekspert Józef Dyda.

Sztuba po złoto sięgnął w pięknym stylu. W półfinale pokazał, że będzie się liczył w gronie faworytów. Polak uzyskał bardzo dobry czas 100.57s i przegrał jedynie z Francuzem Roisinem różnicą +0.96s. Warto dodać, że Polak otrzymał 2 punkty karne za dotknięcie jednej z bramek. W finale Sztuba uzyskał znakomity rezultat 97.12 i drugiego Hiszpana Trave pokonał o +1.24s. Na etapie półfinału start w MŚ zakończył Szymon Zawadzki (15. miejsce).

- To drugi medal wywalczony przez Kacpra na najważniejszej juniorskiej imprezie świata. Był wicemistrzem świata – przypomina Józef Dyda. – Udowodnił, że jest utalentowanym zawodnikiem. W tej samej konkurencji C-1 w rywalizacji kobiet siódme miejsce w finale wywalczyła Oliwia Jeleńska. Bardzo dobre. Liczyłem na medal Oli Stach. Apetyty nam wzrosły po jej dobrych występach w Pucharze Świata. Blisko była finału, ale to młodziutka zawodniczka i jeszcze pokaże na co ją stać, a stać ją na wiele.

Klaudia Zwolińska wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata U-23 w K-1. Klaudia finałowy przejazd popłynęła bezbłędnie, podobnie jak zwyciężczyni rywalizacji – dwukrotna medalistka IO -Jessica Fox (101.21). Bez straty punktowej zakończyła start także druga w finale, Brazylijka Sara Satila (102.69). Klaudia straciła do złotej medalistki +2.40s.

- Klaudia to jeden z największych „brylantów” polskiego kajakarstwa slalomowego – twierdzi Józef Dyda. - Dwukrotna mistrzyni świata i Europy juniorów potwierdziła, że w kategorii młodzieżowców również znajduje się w światowej czołówce. Szkoda, że do finału nie zakwalifikowała się Sara Ćwik, czwarta zawodniczka ostatnich mistrzostw świata juniorów. Zajęła 12 miejsce, dwa miejsca zabrakło jej do finałowej rozgrywki. W K-1 juniorów przez eliminacje nie przebrnęli Bartosz Kubik i Jarek Zaziąbło. Obaj zapłacili frycowe. To był ich pierwszy start w juniorach. Mieliśmy młodą drużynę. W K-1 U 23 do finału nie dostali się Krzysztof Majerczak i Kuba Brzeziński. Obsada w tej konkurencji była znakomita, światowa czołówka z seniorów.

Stefan Leśniowski
 

Komentarzereklama