28.09.2009 | Czytano: 1267

W sporcie szkolnym Nowy Targ za Krakowem

Od kilku lat toczy się zacięta rywalizacja między Nowym Targiem a Krakowem w sporcie szkolnym. Między sobą te ośrodki dzielą najsmakowitsze łupy. Raz górą są górale, raz krakowianie. Dotychczas tak bywało, że ci pierwsi wygrywali w latach parzystych, a drudzy w nieparzystych.

Tradycji stało się zadość. W minionym roku szkolnym powiat nowotarski we współzawodnictwie dzieci i młodzież znalazł się za Krakowem, na drugim miejscu. Już teraz górale odgrażają się, że w przyszłym roku nie pozwolą złamać tradycji i odbiorą pierwszeństwo sportowcom szkolnym spod Wawelu.

Drugie miejsce to spory sukces, zwarzywszy na fakt, iż krakowianie mają zdecydowanie lepszą bazę do uprawiania sportu, więcej młodzieży, a także więcej przeznaczają środków na sport młodzieżowy.

– Sukces zawdzięczamy uczniom szkół podstawowych i gimnazjów – mówi koordynator nowotarskiego ośrodka, Adam Dudek. - W obu przypadkach zajęliśmy drugie miejsca. Jak zwykle trudniej nam idzie w Licealiadzie. Tutaj potencjał szkół krakowskich jest zdecydowanie większy i praktycznie nie mamy – jak na razie – co marzyć o sukcesie. Ba, nawet zabrakło dla nas miejsca na podium. Sklasyfikowani zostaliśmy na szóstej pozycji. W punktacji generalnej za naszymi plecami znalazły się między innymi mocne ośrodki, jak Tarnów Miasto, Nowy Sącz Miasto, powiaty - limanowski, oświęcimski, myślenicki, krakowski. Po raz kolejny zrealizowaliśmy w całości model sportu szkolnego. Bez większych kłopotów. Sukcesy odnosiliśmy w grach zespołowych i w dyscyplinach indywidualnych. Duże osiągnięcia na skalę ogólnopolską mięliśmy w unihokeju, koszykówce, tenisie stołowym, snowboardzie, biegach narciarskich. Nie byłoby sukcesów, gdyby nie przychylność władz powiatowych, które dobrym okiem patrzą na sport dzieci i młodzieży.

Organizacją zawodów od stycznia tego roku zajmuje się Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu, którego dyrektorem jest Tadeusz Watycha. Trzy ośrodki zapracowały na ten sukces – nowotarski, szczawnicki i rabczański. Koordynatorem tego pierwszego jest Adam Dudek, rabczańskiego Zbigniew Piskor, a w Szczawnicy dowodzi Józef Dyda.

- Należy podkreślić bardzo dobrą współpracę z Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym w Nowym Targu, Ośrodkiem Sportowym Gorce, ZGZiR-em, Podhalańskim Podokręgiem Narciarskim, Gminnym Centrum Kultury Nowy Targ i Czarny Dunajec. Podziękowania należą się nauczycielom wychowania fizycznego, bo to oni przygotowują uczniów do zawodów. Organizowaliśmy sporo imprez na szczeblach rejonowych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Startowało w tych zawodach łącznie ponad 15 tysięcy dzieci i młodzieży. Coraz bardziej nas doceniają w kraju i województwie jeśli chodzi o organizację imprez. Coraz więcej ich organizujemy. Możemy pochwalić się, że uczniowie obdarzeni talentem sportowym kontynuują swoją karierę w klubach bądź w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Sekcje o charakterze wyczynowym odnoszą największe sukcesy na arenie ogólnopolskiej i wyłaniają przyszłe gwiazdy naszego sportu - kończy Adam Dudek.

Stefan Leśniowski

Komentarze

reklama