25.06.2016 | Czytano: 1053

Dublet Niewiadomej!

Mistrzyni Europy orliczek była najszybsza na piekielnie ciężkiej trasie w Świdnicy i po raz drugi sięgnęła po mistrzostwo kraju. Trzy dni wcześniej wygrała indywidualna jazdę na czas.

Panie walczące o tytuł mistrzyni kraju i honor noszenia koszulki przez następny rok miały do pokonania 111 km, trzy okrążenia po 37 km z bardzo sztywnymi podjazdami (maksymalne nachylenie sięgało 20%). Pogoda nie do końca sprzyjała ściganiu – wiał mocny wiatr i na przemian padał deszcz i świeciło mocne słońce. Na trudnej, wymagającej trasie główna kandydatka do zwycięstwa Katarzyna Niewiadoma udowodniła, ze w tej chwile jest najlepszą polska kolarką. Pochodząca z Ochotnicy Górnej zawodniczka zaraz po wygranej w jeździe na czas zapowiedziała, że nie zamierza na tym poprzestać. Niewiadoma jest w świetnej formie i zdominowała imprezę w Świdnicy. Wygrała niedawno wyścig dookoła Trentino, a po mistrzostwach wybiera się na Giro Roso, kobiece Giro d’Italia. .

Wyścig ze startu wspólnego rozpoczął się od akcji Moniki Brzeźnej (MAT Atom Sobótka). Samotna jazda nie do końca się opłaciła, już na pierwszym podjeździe jej ucieczka została skasowana. Zaraz po tym do ataku ruszyły Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-LIV) i Anna Plichta (BTC City Ljubljana). Ich przewaga rosła na grupą pościgową, w które znajdowała się także pochodząca z Bukowiny Tatrzańskiej Katarzyna Solus. Przewaga na mecie drugiego okrążenia to było już niemal siedem minut!
Kolejne kilometry nie przyniosły większych zmian – liderki dalej powiększały swoją przewagę, a w grupce pojawiały się kolejne próby kontrataków. Dopiero na ostatnim podjeździe Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv) odjechała od swojej towarzyszki i samotnie pomknęła w kierunku mety. Nie dała się dogonić do samego finiszu i przeszczęśliwa została podwójną mistrzynią Polski! Srebro dla Ani Plichty (BTC City Ljubljana). Brąz trafił w dłonie Małgorzaty Jasińskiej (Ale Cipollini).

Stefan Leśniowski
 

Komentarze

reklama