12.04.2016 | Czytano: 690

Klnie na tor w Rio

Do Rio już coraz bliżej. Sportowcy pełna parą przygotowują się do imprezy czterolecia. W tym także ci z naszego regionu.

W sportach letnich nie mamy ich dużo, ale są perełki, które mogą sprawić nam ogromną radość w Brazylii i przywieść medale. Liczymy przede wszystkim na kajakarzy slalomowych, kiedyś mówiło się górskich, ale ta nazwa została wyparta przez „kajakarstwo slalomowe”.

Naszą perełka jest Mateusz Polaczyk, wicemistrz świata, czwarty kajakarz poprzednich igrzysk olimpijskich w Londynie. Ale nie tylko on walczy paszport do Rio, również jego bracia, a także młodsi koledzy w kanadyjkach dwójkach. Tak się składa, że w tej dyscyplinie niekoniecznie wywalczenie wicemistrzostwa świata gwarantuje udział w igrzyskach. Mateusz wywalczył miejsce dla Polski, ale nie dla siebie. Polscy kajakarze na torze w Lee Valley zdobyli wszystkie możliwe kwalifikacje do Rio, ale dla kraju!

W kajakowej jedynce Mateusz będzie rywalizował z Okręglakiem (10 w mistrzostwach świata) i Popielą, a także z braćmi Rafałem i Grzegorzem. Mateusz ma handicap, gdyż w mistrzostwach świata wywalczył cztery punkty, a Okręglak tylko jeden, pozostali są bez zdobyczy punktowych. Te będą musieli zdobywać w krajowych kwalifikacjach olimpijskich. Maksymalna liczba punktów do zdobycia podczas kwalifikacji dla danego zawodnika lub osady wynosi 14. Pierwszymi zawodami, na których można było zdobyć punkty do rankingu były mistrzostwa świata w Londynie. Następnymi zawodami, podczas których zawodnicy walczyć będą o punkty, to cykl czterech startów traktowany jako jedne zawody. Do dalszej klasyfikacji będą brani pod uwagę tylko ci zawodnicy bądź osady, którzy w eliminacjach do kadry narodowej zajęli trzy pierwsze miejsca. Kolejnym startem będą mistrzostwa Europy w Liptowskim Mikulaszu, podczas, którego będzie można uzyskać dodatkowy punkt za miejsce w finale. Cykl kwalifikacji zakończy się w ostatni weekend maja, gdzie rozegrane zostaną zawody Bratislava Open.

W mistrzostwach świata w Londynie świetnie zaprezentowały się osady C2 - Piotr Szczepański i Marcin Pochwała ( startują z 3 punktami) oraz nasze pienińskie kanadyjki - Michał Wiercioch/ Grzegorz Majerczak (1 punkt) i Filip Brzeziński/ Andrzej Brzeziński (1 punkt).

Polscy kajakarze byli już na rekonesansie toru w Rio. – Przeklinam go okrutnie – powiedział Mateusz Polaczyk, po treningach na nim. - Woda jest zmienna. Jeśli dostanie się złą wodę, to uciekną sekundy. Techniczny tor, trzeba być bardzo precyzyjnym i szukać miejsca, gdzie będzie można za wiosłować i urwać sekundy. Nie przespałem zimowego sezonu.
Poniżej aktualny ranking punktowy do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro

K1 mężczyzn
Mateusz Polaczyk - 4 punkty
Maciej Okręglak - 1 punkt

K1 kobiet
Natalia Pacierpnik - 2 punkty

C1 mężczyzn
Grzegorz Hedwig - 2 punkty

C2 mężczyzn
Piotr Szczepański / Marcin Pochwała - 3 punkty
Michał Wiercioch / Grzegorz Majerczak - 1 punkt
Filip Brzeziński / Andrzej Brzeziński - 1 punkt

Stefan Leśniowski
 

Komentarzereklama