30.12.2020 | Czytano: 2448

V liga: Podsumowanie jesieni: Czarni Czarny Dunajec

Zmuszeni do reorganizacji stylu gry zostali drużyną z jedną z najlepszych defensyw. Pod batutą grającego trenera zamykają górną część tabeli po rundzie jesiennej.

W połowie stawki
Gracze z Czarnego Dunajca na półmetku uplasowali się na siódmej lokacie gromadząc 19 punktów. Odnieśli sześć zwycięstw i ponieśli taką samą liczbę porażek. Tylko jedno spotkanie zakończyli podziałem punktów, mierząc się u siebie z Huraganem Waksmund.
- Naszym założeniem było przede wszystkim utrzymywać się w lidze okręgowej jak najwyżej. Siódma lokata to stabilna pozycja ale ambicja moja jak i chłopaków z zespołu oczywiście sięga zawsze gdzieś wyżej. Niestety jak to często bywa boisko weryfikuje wszystko, a nasza sytuacja kadrowa w poszczególnych kolejkach nie była mówiąc delikatnie optymalna. - podsumował trener Czarnych Bolesław Wesołowski.

Na pograniczu
Czarni nawiązywali walkę praktycznie z każdym w lidze. Aż siedem spotkań z ich udziałem kończyło się różnicą jednego gola. W czterech pojedynkach byli lepsi o trafienie od rywala, w trzech to przeciwnik wygrywał z minimalną zaliczką. Potrafili podjąc rękawicę z Jarmutą, niewiele zabrakło do remisu, pechowy słupek Wesołowskiego i bramka szczawniczan w końcówce zakończyły się jednak porażką 0:2. Nie przestraszyli się rewelacyjnego Wiatru, z którym także przegrali różnicą dwóch goli, a z faworyzowanym Huraganem wywalczyli remis.

Mecze z innej bajki
Dwa pojedynki w rundzie można zaliczyć do prawdziwie skrajnych. Tym najlepszym był wyjazd do Ujanowic, gdzie goście zrobili prawdziwe show w ostatnich dziesięciu minutach boiskowych zmagań. Gospodarze mieli kilka okazji by zakończyć mecz na swoją korzyść, ale gracze z Czarnego Dunajca przetrzymali napór i wbili ostatecznie aż 8 goli mocnemu na swoim terenie przeciwnikowi.
Spotkaniem z gatunku tych do zapomnienia było to rozegrane w Szaflarach. Zespół pogubił się podczas drugiej odsłony i popełnił chyba w tym czasie połowę błędów z całej rundy przegrywając 1:6.

Dostosować się
Wyjazdy i urazy kluczowych zawodników zmusiły Czarnych do wprowadzenia planu awaryjnego. Zmiana systemu z otwartej ofensywnej gry na defensywną przyniosła oczekiwane rezultaty w postaci żelaznej obrony. Zespół stracił w rundzie tylko 23 gole. Mniej wpuściły tylko kluby z top 3 i Zalesianka Zalesie.
- Uważam, że naszym największym atutem zawsze była ofensywa. W pierwszych kolejkach wszystko wyglądało zgodnie z planem. Z czasem absencja Żuchowskiego i kontuzja Pająka zmusiły nas do zmiany systemu. Skupiliśmy się na defensywie z zamiarem kontrowania przeciwników. W efekcie traciliśmy mniej goli, ale za to straciliśmy wiele z gry w ataku. Dopiero dwa ostatnie mecze na jesieni po powrocie Marcina do składu pozwoliły nam wrócić do wcześniejszego planu. - podkreśla trener Czarnych.

Mocne plecy
O ile w zeszłym sezonie Czarni cześto mieli problemy z obsadzeniem miejsca między słupkami, o tyle w tym mogli czuć się wyjątkowo spokojnie mając dwóch klasowych bramkarz. Numerem jeden podczas rundy został Piotr Gogola. Były golkiper Wierchów w dwunastu spotkaniach przepuścił 21 bramek. Jest rekordzistą w kwestii zachowania czystego konta w tej rundzie. Aż czterokrotnie nie pozwolił się pokonać, w tym podczas meczu z Laskovią gdzie dodatkowo obronił jeszcze rzut karny, co zapewniło drużynie komplet punktów. W starciu z Jarmutą między słupkami zawitał Ilya Slesarczuk, przepuścił dwa gole ale mimo porażki występu z liderem nie powinien się powstydzić.

W jakich przedziałach czasowych zdobywano i tracono gole
Przedział czasowy Ilość goli zdobytych/straconych
1 -15 min. 2/3
16-30 min. 1/4
31-45 min. 8/3
45 + (czas doliczony): -/-
46 – 60 min. 3/3
61- 75 min. 2/4
76- 90 min. 5/4
90 + (czas doliczony) 1/2

Rekordowy hattrick
Wymuszona zmiana na formacje defensywną osłabiła siłę ataku, a za tym pociągnęła małą ilość goli. Czarni zdobyli 22 bramki, z czego niemal połowę zanotował Bolesław Wesołowski. Lider i trener w jednym w dwóch spotkaniach zdobywał po trzy gole. Już na inaugurację pokonał trzykrotnie bramkarza Garnitu, ponownie ta sztuka udała się w przedostatniej kolejce z Ujanowicami. W tym samym meczu absolutny ewenement pod względem szybkości zaprezentował Mateusz Szwajnos. Nie dość, że zdobył klasycznego hattricka to osiągnął ten wyczyn w trzy minuty, wpisując się na listę strzelców w 78, 79 i 80 minucie.

Najlepsi strzelcy:
10 – Bolesław Wesołowski
3 – Marcin Pająk, Radovan Zahradnik, Mateusz Szwajnos
1 – Tomasz Zahora, Krystian Żuchowski

Najlepsi Asystenci:
5 – Bolesław Wesołowski
3 – Marcin Pająk
2 – Radovan Zahradnik
1 – Szymon Bukowski, Łukasz Strączek, Krystian Żuchowski

Jak strzelano i tracono
Samobójcze 1/-
Bezpośrednio z wolnych 1/2
Po dośrodkowaniu z wolnego 1/
Głową 3/2
Bezpośrednio z rzutu rożnego -/-
Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego 3/1
Po wyrzucie z autu -/1
Karne niewykorzystane 1/2
Karne wykorzystane 3/1

Top 3, czyli naszym zdaniem
Chyba ciężko wyobrazić sobie drużynę z Czarnego Dunajca bez Bolesława Wesołowskiego. Doświadczenie grającego trenera jest bezcenne dla drużyny, a on sam mimo że już najlepsze lata kariery ma za sobą nieustannie pokazuje wysoką klasę. Wyborowy strzelec, lider w liczbie asyst, ale i postać niezwykle szanowana w środkowisku. Wystąpił we wszystkich spotkaniach rundy i z liczbą 50 punktów jest najlepszym graczem drużyny według rankingu Sportowego Podhala. Na drugiej pozycji z liczbą 45 oczek znalazł się Piotr Gogola. Ciągnął drużynę przez całą rundę ratując punkty w niejednym spotkaniu. Zachował czterokrotnie czyste konto, wybronił dwa rzuty karne i gwarantował spokój całej defensywie . Podium zamyka gracz bardzo perspektywiczny, a już objawiający ponadprzeciętne umiejętności. Mowa o Mateuszu Szwajnosie, który zgromadził 43 oczka na przestrzeni rundy. Chwalony przez trenera, świetnie rozwijający się motorycznie i technicznie. Dopiero ogrywa się w tej lidze ale już pokazuje się z bardzo dobrej strony.

Krzysztof Kościelniak

KomentarzeTabela - Liga okręgowa

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Jarmuta Szczawnica 13 33
2. LKS Szaflary 13 31
3. Wiatr Ludźmierz 13 29
4. Huragan Waksmund 13 25
5. Zalesianka Zalesie 13 22
6. Babia Góra Lipnica Wielka 13 21
7. Czarni Czarny Dunajec 13 19
8. AKS Ujanowice 13 18
9. Wierchy Pasierbiec 13 16
10. Granit Czarna Góra 13 16
11. Turbacz Mszana Dolna 13 11
12. Jordan Jordanów 13 11
13. Krokus Przyszowa 13 10
14. Laskovia Laskova 13 0
zobacz wszystkie tabele

Terminarz

zobacz więcej
reklama