08.05.2020 | Czytano: 3077

„Przedwcześnie” awansujący. Cień nadziei dla trzeciej ligi.

Już od kilku tygodni mówiło się, że dokończenie rozgrywek w niższych ligach będzie niemożliwe. Wczoraj podjęto decyzję o zakończeniu rozgrywek od IV ligi w dół. Częściowo poznaliśmy „przedwcześnie” awansujących. Najwięcej emocji, z racji rangi rozgrywek, budzi oczywiście kwestia trzeciej ligi.

 

Wiemy, że w tym zawieszeniu pozostanie jeszcze przynajmniej do wtorkowego zarządu PZPN, choć formalnie odpowiadają za nią wojewódzkie związki i to one powinny podjąć decyzję (Warmińsko-Mazurski – za grupę I, Wielkopolski – za grupę II, Śląski – za grupę III i Lubelski – za grupę IV). Doniesienia z czwartku wszystkich  zaskoczyły. Oznacza to, że nie ma jednego stanowiska, trwają jakieś dyskusje i są brane pod uwagę inne rozwiązania.
 
– Sytuacja jest na tyle poważna, że decyzję musi podjąć PZPN, zwłaszcza w kontekście tego, że od przyszłego sezonu przejmuje zarządzanie tymi rozgrywkami. Musimy cierpliwie poczekać na rozstrzygnięcia trzecioligowe. Patrzymy, co dzieje się w pierwszej i drugiej lidze. Jeśli tam będzie odmrożenie, to może warto dać sobie czas do wtorku. Czy trzecia liga zagra? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo sytuacja zmienia się z dnia na dzień – powiedział „Skarbom Miasta” Andrzej Padewski, wiceprezes PZPN i prezes Dolnośląskiego ZPN.
 
Z naszych informacji wynika, że sprawa jest de facto przesądzona i możliwość dokończenia sezonu w III lidze jest znikoma. Mniejsza już nawet o koszty czy logistykę. Fakty są takie, że w tej chwili zgoda rządu na wznowienie sezonu obejmuje tylko ligę zawodową. Nikt nie zastanawia się, czy zakończyć III ligę, a raczej „jak”. Problem jest z nią taki, że do rozwikłania pozostaje kilka kalamburów prawniczych. W grupie IV taką samą liczbę punktów mają Hutnik Kraków i Motor Lublin. Hutnik wygrał bezpośredni mecz, Motor ma lepszy bilans bramkowy, a awansować może tylko jedna drużyna. Poza tym, bardzo istotna kwestia to spadki. Nie ma tu jedności między „baronami” i to tak naprawdę główny powód oddania przyszłości III ligi w ręce zarządu PZPN. Są tacy, którzy optują za tym, by nie wprowadzać wariantu wyłącznie z awansami, a jednak na podstawie obecnych tabel zarządzić również spadki. A zatem: zakończenie sezonu w III lidze tak czy siak wydaje się przesądzone, trwa jednak dyskusja, na jakiej zasadzie to uczynić.

Baraże i Okręgowy Puchar Polski

Czwartkowe decyzje wojewódzkich związków zakładają próbę wznowienia Okręgowego Pucharu Polski. Wiosna była czasem, w którym wyłaniano zwycięzców, premiowanych grą w centralnym Pucharze Polski w kolejnym sezonie. Tak ma być i tym razem. Wiosną 2020 ma się jednak odbyć jeszcze kilka oficjalnych meczów między zespołami z niższych lig. Ustalono, że w przypadku, gdy lider i wicelider danej klasy rozgrywkowej mają tyle samo punktów, a zagrali dotąd tylko raz, konieczny będzie baraż. Tak jest w drugiej grupie klasy B na Podhalu. Przełęcz Łopuszna musi rozegrać baraż z Bórem Dębno. Nawet przed epidemią zakładano w  m.in. w Małopolsce rozegranie meczów barażowych między zwycięzcami grup IV ligi.
 
Oni „przedwcześnie” awansują
 
Do czwartej ligi: Sokół Słopnice i Skalnik
Do okręgówki: Wiatr Ludźmierz i Wierchy Pasierbiec.
Do klasy A: Wierchy Lasek i zwycięzca baraży Przełęcz Łopuszna – Bór Dębno.
 
 
Ważne daty
 
12 MAJA  - będzie oficjalnie wiadomo, co dalej z tym sezonem III ligi.

20 CZERWCA – do tego dnia mają być skompletowane składy niższych lig na sezon 2020/21.

30 LIPCA – do tego dnia PZPN daje czas wojewódzkim ZPN-om na dogranie wojewódzkich edycji Pucharu Polski.

12 SIERPNIA – do tego dnia PZPN chce poznać beniaminków III ligi sezonu 2020/21. Kto wie czy w grupie czwartej nie dojdzie do barażu, meczu Hutnika z Motorem.
 
Stefan Leśniowski
 

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Wierchy Lasek 12 29
2. Skawianin Skawa 12 28
3. KS Chabówka 12 28
4. Grel Trute 12 24
5. Szarotka Rokiciny Podhalańskie 12 24
6. Unia Naprawa 12 19
7. Delta Pieniążkowice 12 17
8. Skałka Rogoźnik/ Stare Bystre 11 13
9. Lepietnica Klikuszowa 11 9
10. Janosik Sieniawa 12 9
11. Szarotka Chochołów 12 7
12. Krokus Pyzówka 12 1
zobacz wszystkie tabele
reklama