07.05.2020 | Czytano: 2380

Koniec grania od trzeciej ligi w dół?

Na to wszystko wskazuje. Nie zobaczymy już piłkarzy walczących o punkty od trzeciej ligi w dół.


 
Przedwczesne zakończenie sezonu z brakiem spadków i awansami  przyznanymi na podstawie obecnie obowiązujących tabel. Prawdopodobnie takie wspólne stanowisko wypracują na dzisiejszym spotkaniu w stolicy bossowi ZPN-ów.  Tysiące polskich klubów wyczekiwać będzie wieści ze stolicy. Trudno powiedzieć czy po spotkaniu zostanie wystosowany jakiś komunikat, czy też dopiero będą czekać na oficjalne stanowisko PZPN. W końcu zarząd centrali musi klepnąć podjętą decyzję, a posiedzenie planowane jest na wtorek 12 maja.  
 
Trzecią ligę od lipca przejmuje PZPN i to on wskaże beniaminków tej ligi. Dotychczas za ten szczebel rozgrywkowych odpowiadał „teren”. W tym sezonie za grupę IV, w której występują piłkarze z Nowego Targu prowadzącym rozgrywki był Lubelski ZPN. Prezes Zbigniew Boniek przekonuje, że pod egidą centrali rozgrywki te powinny nabrać prestiżu. Niemniej licencje nadal przyznawać będą OZPN-y.
 
Trudno wyobrazić sobie, by dograć sezon na zasadzie innej niż pakietu medycznego wprowadzonego w ekstraklasie, I i II lidze. Zarazem trudno sobie wyobrazić wywiązanie się 72 klubów z tej ekwilibrystycznej logistyki, jak i kogoś, kto wzięły na siebie koszty przede wszystkim testów na koronawirusa. Dlatego na kontynuowanie tego sezonu w trzeciej lidze, a co za tym idzie w niższych ligach, perspektyw nie widać.  Decyzja o zakończeniu rozgrywek może wywołać wielką burzę. Choćby w grupie czwartej. Już trwają przepychanki kto ma awansować. Na czele jest Hutnik i Motor, z dorobkiem 36 „oczek”. Hutnik wygrał bezpośrednie spotkanie, Motor ma lepszy bilans bramek. Awansować może tylko jedna drużyna, dlatego o prawniczych przepychankach będzie jeszcze głośno.
 
Pytanie: co dalej? Co z nowym sezonem? Wskazanie orientacyjnej daty startu nowego sezonu byłoby bardzo mile widziane. Wszyscy zdają sobie sprawę, że to jednak wróżenie z fusów. Niemniej kluby chcą mieć wyznaczony jakiś horyzont czasowy, do którego mogły się odnieść. Trudno wyobrazić sobie zapadnięcie w „pandemiczny sen”. z nieokreśloną datą powrotu do walki o punkty.
 
Stefan Leśniowski
 

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Wiatr Ludźmierz 14 39
2. Orkan Raba Wyżna 13 32
3. Orawa Jabłonka 13 27
4. Zapora Kluszkowce 14 23
5. KS Zakopane 12 23
6. Lubań Tylmanowa 14 21
7. Zawrat Bukowina Tatrzańska 14 21
8. Dunajec Ostrowsko 13 20
9. Skalni Zaskale 13 19
10. Biali Biały Dunajec 13 12
11. Asy Zakopane 11 11
12. GKS Łapsze Niżne 14 9
13. Gorce Rdzawka 13 8
14. Podgórki Krauszów 13 3
zobacz wszystkie tabele
reklama