24.03.2020 | Czytano: 1437

Koronawirus oczami sportowców

Wybuch pandemii koronawirusa wywrócił świat do góry nogami. Kalendarz sportowy na najbliższe miesiące świeci pustkami. "Z jednej strony smutno, z drugiej ulga, że w tym czasie mogę być w domu z bliskimi".

Piłkarze głośno i wyraźnie akcentują, że wirusa należy jak najszybciej "wykopać". Nic dziwnego. Mistrzostwa Europy przełożono na 2021 rok. „Dziś wszyscy gramy w jednej drużynie (...). Sport jest ważny, ale ważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo i zdrowie” - ocenił Robert Lewandowski. 

Kolejną odwołaną imprezą jest finał Mistrzostw Świata SuperEnduro 2020 w Łodzi. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na występ naszego Tadeusza Błażusiaka, który prowadził zaciętą walkę z Billy Boltem. Spektakularne wydarzenie zostało odwołane, a Taddy został Wicemistrzem Świata. Dobra wiadomość dla fanów jest taka, że łódzka runda MŚ odbędzie się 12 grudnia bieżącego roku i rozpocznie nowy sezon halowych, motocyklowych MŚ. Jeżeli ktoś miał bilety na marcowy finał, spokojnie – bilety nie tracą ważności i można je wykorzystać podczas inauguracyjnej rundy nowego sezonu. Sam #111 twierdzi, że decyzja była jak najbardziej słuszna w obliczu kryzysu. 

Koronawirus przedwcześnie zakończył również trwające od listopada zmagania PŚ w skokach narciarskich i przy okazji Raw Air. Pomimo podjętych decyzji, sportowcy do dzisiaj nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. „Przez ostatni tydzień nie umiałem znaleźć słów, żeby opisać, co dzieje się w mojej głowie. Dalej nie umiem. Dziwny koniec sezonu, dziwna komunikacja, dziwne przeczucia, dziwnie się cieszyć. Z jednej strony smutno, z drugiej ulga, że w tym czasie mogę być w domu z bliskimi” – podsumował Kamil Stoch. 

Pomimo, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski długo zapewniał, że tegoroczne igrzyska olimpijskie odbędą się zgodnie z planem, dzisiaj poinformowano, że jednak zostały one przełożone na przyszły rok. Przełożenie igrzysk w Tokio jest przełomowym momentem w historii olimpijskiej rywalizacji – nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty.

Nikt nie ma wątpliwości, że konsekwencje koronawirusa będziemy odczuwać jeszcze długo. Sport także. Nikt jednak nie jest w stanie dokładnie określić skali spustoszenia. Oby jej sportowy przelicznik zatrzymał się na złotówkach. Zdania wśród sportowców na temat formy i sposobu odwoływania wydarzeń sportowych są różne: zwlekano, narażano zdrowie zawodników, czy kiepska komunikacja, ale w jednym są z pewnością jednogłośni – jeszcze przyjdzie czas na wszystko, zdrowie jest najważniejsze.

Aneta Opyd
Zdjęcie komórki koronawirusa NIAID-RML, CC BY 2.0

Komentarze

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Motor Lublin 18 33
2. Korona Kielce II 18 33
3. Hutnik Kraków 18 33
4. Wólczanka Wólka Pełkińska 18 32
5. Stal Kraśnik 18 27
6. Wisłoka Dębica 18 27
7. Avia Świdnik 18 27
8. Siarka Tarnobrzeg 18 27
9. Wisła Puławy 18 26
10. NKP Podhale Nowy Targ 18 25
11. Sokół Sieniawa 18 25
12. Wisła Sandomierz 18 24
13. KSZO Ostrowiec 18 24
14. Hetman Zamość 18 21
15. Jutrzenka Giebultow 18 16
16. Orlęta Radzyń Podlaski 18 15
17. Chełmianka Chełm 18 11
18. Podlasie Biała Podlaska 18 8
zobacz wszystkie tabele
reklama