13.09.2019 | Czytano: 3824

PHL: Na początek 5-krotny mistrz ( ściąga dla kibica )

Z pięciokrotnym mistrzem Polski „Szarotki” zainaugurują sezon ligowy 2019/20, w którym jest sporo kandydatów do tylko trzech medali.

Zagłębie Sosnowiec dość dawno stawał na najwyższym stopniu podium. Było to w latach 80-tych. Fundament pod sukcesy wybudował trener z Nowego Targu – Mieczysław Chmura. Niestety nie doczekał się pierwszego mistrzostwa dla Sosnowca, gdyż kilkanaście dni przed finiszem ligi zmarł na zawał serca.

To był klub „oczko” w głowie pierwszego sekretarza PZPR, Edwarda Gierka. Co działacze sobie zażyczyli, dostawali jak na tacy. Pierwsze sukcesy oparto na zawodnikach Podhala, reprezentantach kraju – braciach Tokarzach (Leszek i Wiesław), Marku Marcińczaku, Mieczysławie Garbaczu, Stanisławie Klocku, Andrzeju Nowaku i Andrzeju Świątku. Ściągano do klubu najlepszych ( m.in. Wiesław Jobczyk, Andrzej Zabawa, Krzysztof Ślusarczyk) i nic dziwnego, że porównywano go do nowojorskiego Cosmosu.

REKLAMA: Kup bilet online na niedzielny mecz z Zagłębiem Sosnowiec - już teraz są dostępne na www.JarmarkPodhalanski.pl

Zagłębie miało też chude lata, a nawet na pewien czas zniknęło z hokejowej mapy. Rozpoczęto jednak pracę z młodzieżą i po malutku zaczęło odbijać się od dana. Juniorzy zaczęli zdobywać medale, a w 2016 roku po raz ostatni stanęli na najwyższym stopniu podium. Praca wre z narybkiem i nikogo nie powinno dziwić, że dziewięciu wychowanków klubu zostało zgłoszonych do PHL. Nie wszyscy będą grać pierwsze skrzypce, bo te przeznaczone są dla obcokrajowców. Kibice liczą na rosyjskie trio – Garszyn, Karczocha, Oriechin – które w ubiegłorocznym play off mocno zaleźli góralom za skórę. A przecież jest też świetnie znany polskim kibicom Filip Stoklasa. Sosnowiczanie mają więc wysokie aspiracje. Czy jednak na medal? Wszystko zweryfikuje lodowa tafla.

Podhale z Zagłębiem po raz pierwszy skrzyżowało kije na własnym lidzie 23 lutego 1972 i wygrało 7:2. Na własnym lodowisku „Szarotki” dominowały w sezonie regularnym. Statystyki za nimi przemawiają. Ostatni raz nowotarżanie przegrali u siebie 27 stycznia 2012 roku.

ZAGŁĘBIE Sosnowiec SA

Rok założenia 1933 r
Barwy: czerwono-zielono-białe
Sukcesy: 5- krotny mistrz Polski ( 1980, 81, 82, 83, 95), 3-krony wicemistrz, 2-krotny brązowy medalista.
Trener Marcin KOZŁOWSKI


 

PRZYBYLI: Blanik, Cunik, Garszyn, Jerasow, Karczocha, Nahunko, Oriechin, Trasunow, Turon.
UBYLI: Jakub Jaskólski (?), Vladimir Luka i Tomas Kana (Poruba).

TERMINARZ

Stefan Leśniowski
 

Komentarzereklama