11.04.2017 | Czytano: 9110

Wybrano królową i króla podhalańskiego sportu 2016 (+zdjęcia)

Jak zważyć pot, krew i łzy? Lata harówki, poświęceń i wyrzeczeń? Jak porównać osiągnięcia indywidualne z drużynowymi? Czyli jaką miarą zmierzyć naszych plebiscytowych kandydatów? Kto lepszy, kto gorszy? Kto popularniejszy? Trudno! Na szczęście nie mnie przyszło wybierać najpopularniejszych sportowców Podhala.

Cieszy, że w naszej zabawie z roku na rok bierze udział więcej sympatyków sportu. To też dla nas nagroda, że jest dla kogo robić Sportowe Podhale. To była ósma edycja Plebiscytu. Jak zawsze znajdą się niezadowoleni. Najczęściej będą to frustraci, którzy nie rozumieją, że plebiscyt to czysta zabawa. Nie ukrywam, że to również barometr sportowego środowiska. Która dyscyplina bardziej go zmobilizowała, ta lub jej lider zebrał najwięcej głosów.

Głosowali Czytelnicy, ale też dziennikarze Sportowego Podhala i Podhala 24, które jest współorganizatorem plebiscytu. Wybrali „najlepszego”, przyznając mu Superpuchar. Tym sportowcem została, pierwsza dama polskiego kolarstwa kobiecego – Katarzyna Niewiadoma. To był jej rok, usłany pasmem sukcesów, a przecież dopiero wkroczyła do zawodowego peletonu, a już wszyscy ją doceniają i muszą się z nią liczyć. Ktoś zapyta, a gdzie skoczkowie? 2016 to nie był ich rok.

Królem polowania 2016 roku w głosowaniu Czytelników został Adam Abood Al Hassani, przedstawiciel sztuk walki, z NKSW. Gdy wchodzi do ringu rywale muszą mieć się na baczności.

Adam Abood Al Hassani

Najbardziej wyrównana walka toczyła się przy wyborze Młodego Asa. Został nim kajakarz i narciarz – Wiktor Czaja. Młody sportowiec obdarzony wielkim talentem, który jednak balansuje między kajakami, a biegami narciarskimi. W obu odnosił sukcesy i zalicza się do krajowej czołówki w swojej kategorii wiekowej.

Wiktor Czaja

Siatkówka zdominowała kategorię „trener roku”. Został nim ten, dzięki któremu siatkówka w ligowym wydaniu jeszcze istnieje na Podhalu. Ryszard Szawernoga, szkoleniowiec Aktywni Raba Wyżna. On zbudował drużyny, wprowadził ją do trzeciej ligi, a w niedawno zakończonym sezonie, w jej drugiej części, jego dziewczęta grały w grupie, która biła się o awans do drugiej ligi.

Ryszard Szawernoga

Najlepszą seniorską drużyną wybrano tenisistki stołowe Gorców Nowy Targ, które awansowały do pierwszej ligi. Sprawiły ogromną niespodziankę. Dzisiaj już wiemy, że utrzymały się w tej klasie rozgrywkowej. W kategorii młodzieżowej najlepszym klubem wybrano Wiatr Ludźmierz. Ta kandydatura nie podlega żadnej dyskusji. To od lat najlepiej pracujący klub z młodzieżą unihokejową. Duet Edward Pazdur i Rafał Pelczarski współpracuje idealnie i znalazł patent na bycie najlepszym w kraju, z roku na rok.


Marta Klag - prezes KS Gorce

Edward Pazdur - prezes Wiatru Ludźmierz

Działaczem roku został Józef Dyda, fanatyk kajakarstwa i sportu szkolnego. Człowiek, na którym zawsze można polegać. Coś na ten temat może powiedzieć Sportowe Podhale. Jego informacje z zawodów docierają do redakcji lotem błyskawicy. Zaraz po zakończeniu imprezy przekazuje pełną dokumentację z komentarzem i zdjęciami. Nasz ekspert kajakarstwa slalomowego.

Ostatnią kategorią, którą wybierali Czytelnicy, była „impreza roku”. Tutaj bezapelacyjnie wygrał Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Impreza, która co roku ściąga pod Wielką Krokiew tłumy sympatyków skoków.

Równolegle z Plebiscytem na Sportowca Roku, wybierano najlepszego hokeistę Podhala w minionym sezonie. MVP Podhala został Kasper Bryniczka, który miał niezwykle udany play off. To zaowocowało powołaniem go do kadry. Już w towarzyskich spotkaniach z młodzieżową reprezentacją Słowacji potwierdził dobrą dyspozycję. Ma ogromne szanse, by zadebiutować w mistrzostwach świata seniorów.

 

Dziękujemy Miejskiemu Centrum Sportu i Rekreacji, Zakopiańskiemu Aquaparkowi oraz sieci sklepów Kopeniak za pomoc w realizacji plebiscytu. 

Stefan Leśniowski
Zdjęcia Michał Adamowski
 

Komentarzereklama