04.08.2015 | Czytano: 2919

III liga: Spadków bez liku (skarb kibica + zdjęcia)

Kluby i klubiki czeka prawdziwe trzęsienie ziemi. Po drugoligowej reorganizacji przyszła pora na odchudzenie trzeciej ligi.

Nastąpi redukcja grup - z ośmiu do czterech. W sezonie 2016/17 w tej klasie rozgrywkowej zamiast 144 klubów występować będą ledwie 64. Wielka kośba jest zapowiedzią niesamowitych emocji w walce o zachowanie trzecioligowych papierów. Oznacza to, że, aby być pewnym pozostania w trzeciej lidze, trzeba w niej zająć minimum szóste miejsce.

- Od pierwszego meczu będzie walka na noże – twierdzi szkoleniowiec beniaminka NKP Podhale, Marek Żołądź. – Jeśli chce się zostać, to trzeba bić się o awans. W najgorszej sytuacji uplasować się w czwórce. Załóżmy, że Okocimski i Puszcza spadają z drugiej ligi, a nikt od nas nie awansuje, to wtedy tylko cztery drużyny zostaną w nowej trzeciej lidze. Mamy tego świadomość i po to były potrzebne ruchy transferowe i bogactwo składu. Drużyna musi być na tyle mocna, żeby biła się o najwyższe miejsce.

- Dawno nie mieliśmy do czynienia z takim sekatorem tnącym równo z trawą. Ta decyzja o reorganizacji, która nie naprawi deus ex machina poziomu polskiej piłki, została podjęta wbrew woli Świętokrzyskiego i Małopolskiego ZPN - uświadomił Ryszard Niemiec, prezes MZPN.

W trzeciej lidze podhalańska piłka na dwóch przedstawicieli – Poroniec Poronin i NKP Podhale Nowy Targ. Ci pierwsi z minionym sezonie zajęli drugie miejsce, byli bliscy spełnienia marzeń właścicieli klubu, czyli wygranej w barażu i awans do drugiej ligi. Drużyna zmieniła oblicze po objęciu szkoleniowego steru przez Przemysława Cecherza. Zmienił podejście zawodników do wykonywanego zawodu i przede wszystkim styl gry – bardziej ofensywny. Stylu nie chce zmieniać i myśli o wygraniu ligi.

- Walczymy o to by wygrać ligę. Tylko o tym musimy myśleć mając zawodników jakimi dysponujemy – mówi z przekonaniem. – Nadal będziemy preferowali grę do przodu, wysoki odbiór piłki i chcemy zaprezentować lepszą jakość w ataku pozycyjnym. Większość zespołów będzie z nami grała głęboko cofnięta i musimy wykazać kreatywność w grze jeden na jeden.

Poroniec  w ostatnich sezonach zasłynął z transferowej rewolucji. Zawodnicy przychodzili i odchodzili, zmieniano ich jak zużyte skarpetki. Teraz to się zmieniło, chociaż nie obeszło się bez spektakularnych transferów. Kierunek –doświadczenie i ogranie w wyższych ligach. To ma być klucz do sukcesu. Pozyskano, co potwierdziły sparingi, bardzo wartościowych zawodników w osobach Marcina Malinowskiego, Piotrka Madejskiego czy Michała Gryźlaka. To gracze z ekstraklasową przeszłością. A przecież doszedł jeszcze między słupki Marcin Cabaj, golkiper kojarzony z „Pasami”. Będzie też szkolił bramkarzy.

Poroniec nadal poszukuje bramkarza, najlepiej, żeby był na papierach młodzieżowca. Swoje zainteresowania skierowane są w stronę krakowskiej Wisły. Konkretnie zainteresowani są Mateuszem Zającem. Czy go puści „Biała Gwiazda”?

- Prowadzimy rozmowy z Wisła w sprawie wypożyczenia. Czekamy na rozwój wydarzeń – potwierdza szkoleniowiec Porońca.
Młodzieżowcy to w tej chwili problem drużyny z Poronina. Zając byłby idealnym rozwiązaniem. Dobry bramkarz i do tego młodzieżowiec.

- Nikogo na siłę nie chcemy ściągać – twierdzi Przemysław Cecherz. – Jeśli zdecydujemy się na transfer, a mamy jeszcze czas do końca sierpnia, to musi być gracz, który coś wniesie do zespołu. Testowaliśmy kilku graczy w wieku młodzieżowca i niestety większość z nich nie prezentowała odpowiedniego poziomu. Kadra liczyć będzie 21-22 piłkarze, uważam, że to wystarczająca liczba. Jedyny kłopot, to uraz Pawła Nowaka i kontuzja Bartka Piszczka. Nie muszę mówić, że są niezbędni drużynie, to gracze z podstawowej jedenastki. Nie wiem czy zdążą się wykurować na pierwsze spotkanie.

Poroniec rozpoczyna batalię w niedzielę wyjazdową potyczką z Łysicą Bodzentyn.

PORONIEC PORONIN
Adres: 34-520 Poronin ul. Tatrzańska 1.
Internet: poroniecporonin.com.
E-Mail: poroniec@interia.pl.
Telefon: (18) 207 41 69.
Rok założenia: 1947.
Barwy: zielone.
Prezes: Józef Pawlikowski Bulcyk.
Wiceprezes: Jakub Pawlikowski Bulcyk.
Kierownik drużyny: Andrzej Papież.
Trener: Przemysław Cecherz.

Bramkarze: Marcin Cabaj (23.05.80), Patryk Królczyk (10.05.94).

Obrońcy: Michał Gryźlak (21.02.1983), Paweł Kępa (19.01.81), Bartłomiej Piszczek (22.10.81), Marcin Pluta (20.06.86), Przemysław Senderski (25.06.89), Jan Stopka (06.07.97)

Pomocnicy i napastnicy: Dawid Bartos (25.12.78), Łukasz Dudzik (05.06.95), Rafał Gadzina (17.03.85), Sebastian Leszczak (20.01.92), Mariusz Łyduch (29.08.91), Piotr Madejski (02.08.1983), Marcin Malinowski (06.11.1975), Paweł Nowak (27.01.79), Jakub Słupski (16.12.1995), Janusz Wolański (13.07.79), Maciej Żurawski (12.09.76).

Przybyli: Cabaj (Siarka Tarnobrzeg), Malinowski (Ruch Chorzów), Słupski (Beskid Andrychów), Madejski (Puszcza Niepołomice), Gryźlak (Barciczanka Barcice).

Mogą przyjść: Rafał Lubiński (08.04.95, Salthill Devon FC, Irlandia), Konrad Bąk (06.01.96, Zagłębie Lublin).

Ubyli: Adrian Jękot (Poprad Muszyna), Bartosz Damian (Skalnik Kamionka Wielka), Artur Prokop (Jadłowniki), Marcin Folwarski (szuka klubu), Rafał Łybyk (kontuzja), Patryk Zielonka (Stal Niewiadów), Sławomir Basisty (Lubań Maniowy), Daniel Mikołajczyk (Podhale Nowy Targ), Kamil Nowobilski (Watra Białka Tatrzańska).


Z kolei nowotarżanie gościć będą u siebie w sobotę (17) Hutnika Nowa Huta. Na co stać podopiecznych Marka Żołędzia?
- Myślę, że stać moją drużynę na walkę o awans – mówi. - Jeśli chce się zostać, to trzeba bić się o awans. Mamy tego świadomość i po to były potrzebne ruchy transferowe i bogactwo składu. Drużyna musi być na tyle mocna, żeby biła się o najwyższe miejsce. Boisko wszystko zweryfikuje. Jeśli patrzyć na personalne wybory, to praktycznie większość z nich ma doświadczenie wyniesione z gry na wyższym szczeblu niż trzeci. To jednak nie zawsze się przekłada na wynik. Jeśli nowa grupa ludzi od razu zaskoczy, to będzie sukces. Stać nas na to, żeby odgrywać czołową rolę w lidze.

W nowotarskim zespole sporo zmian. Aż trzynaście nowych twarzy. Kadra obecnie liczy 27 piłkarzy, a dojdzie jeszcze Rafał Hałgas leczący kontuzję. Wiosną zabrakło w drużynie snajpera.

- Tak wyglądało, bo wypracowywaliśmy sobie mnóstwo sytuacji, ale nie było egzekutora. Liczyliśmy na Roberta Mroszczaka, który jesienią był skuteczny i dzięki niemu drużyna punktowała. Wiosną nie szło mu. Z obsada tej ważnej pozycji były problemy, nie zaprzeczam. Teraz Bartek Pająk, Sebastian Kurowski i Fabian Fałowski mają rozwiązać ten problem – przekonuje Marek Żołądź.

W bramce szkoleniowiec ma trzy wybory. Do Dawida Trutego i Grzegorza Antolaka dołączył Mariusz Różalski. – Ściągnęliśmy gracza obdarzonego dobrymi warunkami fizycznymi. Chłopak ograny, bo już w swoim CV ma występy w pierwszej lidze – tłumaczy szkoleniowiec NKP. – Powinien być wzmocnieniem. Dawid Truty, który przez pewien czas był naszą jedynką, walczy, by być podstawowym bramkarzem. Jest jeszcze młodzieżowiec Grzegorz Antolak, to spory atut.
Nie wszyscy zachowali miejsca w drużynie. – Ściągnęliśmy zawodników więc było oczywiste, że ktoś ma większe szanse gry, a ktoś inny mniejsze. Podjęliśmy decyzję, że Maciej Lichacz i Krystian Dudek są młodzi i powinni się rozwijać w zespole IV-ligowym, a nie w rezerwach. Nie pora siedzieć na ławce i zostali wypożyczeni do Watry Białka Tatrzańska. W sparingach grają dobrze i strzelają gole. Będziemy się im przyglądać. Po jesieni czy też sezonie, w zależności od wyniku, trzeba będzie się coś pozmieniać. Z kolei Maciek Gogola zrezygnował z gry ze względów zdrowotnych. Uraz kolana i bez poważniejszego zabiegu się nie obejdzie. Kadra liczy 27 piłkarzy, a można wystawić 18. Dołączy Rafał Hałgas, który leczy kontuzje i Adrian Jastrzębski. Taka liczebność kadry daje komfort, odpukać, w razie plagi kontuzji. Konkurencja w zespole duża, a więc także rywalizacja o podstawową jedenastkę. Będą grali tylko ci, którzy będą w danej chwili w najlepszej dyspozycji. Mam duże pole manewru w rotowaniu składem. Niewykluczone, że ktoś jeszcze zostanie wypożyczony do czwartoligowego zespołu podhalańskiego. Ważne, żeby zawodnik nie tylko trenował, ale także grał. Epizodyczne występy nikogo nie zadowolą. Okienko transferowe zamyka się 31 sierpnia, więc do tego czasu nie robimy nerwowych ruchów. Nie musimy podejmować pochopnych decyzji, tym bardziej, iż nie do końca sprawy transferowe są zapięte na ostatni guzik. Gdyby wystąpiły trudności z kontraktowaniem zawodników lub ich zgłoszeniem do rozgrywek, to dlatego nie chcemy robić ruchów w stronę rezygnacji z graczy.

Pierwszy rywalem Podhala będzie Hutnik Kraków. – To ograny trzecioligowiec, solidna drużyna. W Nowej Hucie praca z młodzieżą jest bardzo dobra. Chłopaki umieją grać w piłkę. Hutnik w ub. sezonie był w środku tabeli. U nas balon jest napompowany i duże oczekiwania. Mam nadzieję, że udźwigniemy ten ciężar i zaprezentujemy się z dobrej strony. Wierzę, że kibicom w inauguracyjnym występie przysporzymy dużo radości.

NKP PODHALE NOWY TARG
Adres: 34-400 Nowy Targ.
Internet: nkp.podhale.pl
E-mail: wgreg10@poczta.fm
Telefon: 880 788 700
Rok założenia: 2009.
Barwy: czerwono – niebiesko – żółte.
Prezes: Grzegorz Wrona.
Kierownik drużyny: Leszek Sięka.
Trener: Marek Żołądź. Asystent: Grzegorz Hajnos.

Bramkarze: Grzegorz Antolak ( 28.6.97), Dawid Truty (16.7.90), Mariusz Różalski (7.8.84).

Obrońcy: Daniel Anioł (14.8.78), Bartłomiej Augustyn (5.11.87), Marcin Bobak (7.9.95), Peter Drobnak (29.9.92), Sebastian Gąsiorek (9.4.87), Robert Krzystyniak (2.3.74), Daniel Mikołajczyk (7.11.91), Mateusz Urbański (10.3.90).

Pomocnicy i napastnicy: Radosław Antolak (11.9.94), Dawid Basta (20.1.86), Kacper Borowicz (5.5.97), Michał Czubin (6.1.96), Patryk Duda (20.8.93), Fabian Fałowski (12.6.93), Rafał Hałgas (19.11.85), Mirosław Jandura (16.3.96), Adrian Jastrzębski (15.9.94), Rafał Komorek (17.6.86), Sebastian Kurowski (30.1.88), Jarosław Lizak (21.7.92), Grzegorz Misiura (24.5.96), Robert Mroszczak (15.2.95), Bartłomiej Pająk (23.8.94), Sebastian Świerzbiński (25.9.83), Rafał Waksmundzki (31.3.86).

Przybyli: Drobnak, Duda (Watra Białka Tatrzańska), Pająk (Beskid Andrychów), Jandura (Wisła Kraków juniorzy), Różalski (KS Zakopane), Kurowski (Lepietnica Klikuszowa), Waksmundzki, Basta (Limanovia), Lizak (Puszcza Niepołomice), Mikołajczyk (Poroniec), Fałowski (Sandecja Nowy Sącz), Jastrzębski (GKS Drwinia).

Ubyli: Maciej Lichacz, Krystian Dudek (Watra Białka Tatrzańska), Maciej Gogola (kontuzja), Jan Stanczak (LKS Szaflary), Adam Hajnos (drużyna rezerw).

TREMINARZ: www.mzpnkrakow.pl/terminarze/iii_liga_malopolsko_swietokrzyska_1516

Stefan Leśniowski
 

KomentarzeTabela - IV Liga

Lp Drużyna Mecze Punkty
1. Wierchy Rabka Zdrój 8 22
2. Lubań Maniowy 8 22
3. Unia Tarnów 8 18
4. Sokół Słopnice 8 16
5. Limanovia Limanowa 6 15
6. Glinik Gorlice 7 14
7. Bruk-Bet Termalica II Nieciecza 6 12
8. Tarnovia Tarnów 7 12
9. Skalnik Kamionka Wielka 8 11
10. Poprad Muszyna 7 10
11. GKS Drwinia 7 10
12. Wolania Wola Rzędzińska 6 9
13. Bocheński KS 8 7
14. Orkan Szczyrzyc 7 7
15. Watra Białka Tatrzańska 7 6
16. Okocimski KS Brzesko 7 4
17. Rylovia Rylowa 6 4
18. Barciczanka Barcice 7 3
19. Poprad Rytro 8 2
20. Metal Tarnów 6 1
21. Sandecja II Nowy Sącz 0 0
zobacz wszystkie tabele

Terminarz

 • 27.09
  11:00
  Zor Frydman - KS Husarz Łapsze Wyżne Klasa B - Gr. 2
 • 12:00
  Korona II Kielce - Wólczanka Wólka Pełkińska III Liga
 • 13:00
  GKS Łapsze Niżne - Dunajec Ostrowsko Klasa A
 • 13:00
  Przełęcz Łopuszna - Biali Biały Dunajec Klasa A
 • 13:00
  Unia Naprawa - Janosik Sieniawa Klasa B - Gr. 1
 • 13:00
  Skałka Rogoźnik/Stare Bystre - Lepietnica Klikuszowa/Obidowa Klasa B - Gr. 1
 • 14:00
  Orawa Jabłonka - Skawianin Skawa Klasa A
 • 14:00
  Spisz Krempachy - Podgórki Krauszów Klasa B - Gr. 2
 • 14:30
  Babia Góra Lipnica Wielka - Wierchy Pasierbiec Liga okręgowa
 • 15:00
  Poprad Rytro - Barciczanka Barcice IV Liga
 • 15:00
  ŁKS Łagów - Wisła Puławy III Liga
 • 15:00
  KS Wiązownica - Orlęta Radzyń Podlaski III Liga
 • 15:00
  Wisła Sandomierz - Cracovia II III Liga
 • 16:00
  Granit Czarna Góra - Zalesianka Zalesie Liga okręgowa
 • 16:00
  Limanovia Limanowa - Okocimski KS Brzesko IV Liga
 • 16:00
  Jordan Jordanów - Wiatr Ludźmierz Liga okręgowa
 • 16:00
  Skalnik Kamionka Wielka - Watra Białka Tatrzańska IV Liga
 • 16:00
  Lubań Maniowy - Wierchy Rabka Zdrój IV Liga
 • 16:00
  Orkan Szczyrzyc - Bruk-Bet Termalica II Nieciecza IV Liga
 • 16:00
  Spływ Sromowce Wyżne - Łęgi Nowa Biała Klasa B - Gr. 2
 • 16:00
  Gorce Rdzawka - Bór Dębno Klasa A
 • 16:00
  Szarotka Rokiciny Podhalańskie - Krokus Pyzówka Klasa B - Gr. 1
 • 16:00
  Gorc Ochotnica - Gronik Gronków Klasa B - Gr. 2
 • 16:00
  Czarni Czarny Dunajec - Turbacz Mszana Dolna Liga okręgowa
 • 16:00
  AKS Ujanowice - LKS Szaflary Liga okręgowa
  27.09
 • 14:00
  Zalesianka Zalesie - Krokus Przyszowa Liga okręgowa
 • 15:30
  Jarmuta Szczawnica - Jordan Jordanów Liga okręgowa
 • 15:30
  Turbacz Mszana Dolna - Granit Czarna Góra Liga okręgowa
 • 15:30
  LKS Szaflary - Czarni Czarny Dunajec Liga okręgowa
 • 15:30
  Wiatr Ludźmierz - Laskovia Laskova Liga okręgowa
 • 15:30
  Podgórki Krauszów - Gorc Ochotnica Klasa B - Gr. 2
 • 15:30
  Skalni Zaskale - Orawa Jabłonka Klasa A
 • 15:30
  Skawianin Skawa - Lubań Tylmanowa Klasa A
 • 15:30
  KS Lokomotiv Chabówka - KS Zakopane Klasa A
 • 15:30
  Zawrat Bukowina Tatrzańska - Wierchy Lasek Klasa A
 • 15:30
  ZKP Asy Zakopane - Gorce Rdzawka Klasa A
  03.10
zobacz więcej
reklama