19.07.2016 | Czytano: 1307

Neff najszybsza w Zakopanem

W Zakopanem wystartował historyczny, bo pierwszy, wyścig Tour de Pologne dla kobiet! Pierwszą triumfatorką okazała się Jolanda Neff (Szwajcaria).

Na starcie stanęło 77 zawodniczek, w tym 25 z Polski. Trasa etapu liczyła 100 km, dwa okrążenia po 50 km. Na kolarki czekały dwie premie lotne i sześć premii górskich. Pogoda była fatalna - 13 stopni Celsjusza i mocny deszcz.

Peleton bardzo szybko podzielił się na dwie grupy. Na pierwszej górskiej premii druga grupa do czołówki traciła już 80 sekund! Na zjazdach przewaga powiększyła się do 2 minut i 30 sekund, a po drugiej górskiej premii w Zębie przewaga wzrosła o kolejne 2 minuty. Na czele znajdowała się 19 – osobowa grupa, która jeszcze przed metą pierwszego okrążania podzieliła się. Na czele jechała Szwajcarka, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata w MTB Jolanda Neff, zresztą główna kandydatka do zwycięstwa w wyścigu. Za nią 25 sekund jechały m.in. Monika Żur, Alicja Ratajczak i Paulina Brzeźna Bentkowska (MAT Atom Sobótka), Nikola Noskova (Dukla Mix), a 35 sekund za nią m.in. Ewelina Szybiak (Polska) i Monika Brzeźna.

Druga i trzecia grupa po kilkunastu kilometrach się połączyła. Połączone grupy ruszyły w pościg za Neff, ale przewaga nie malała, wynosiła już 52 sekundy. Szwajcarka świetnie czuje się na podjazdach, na nich najwięcej zyskuje, ale… upadek i defekt roweru (wymiana) na 60 km, sprawiły, iż grupa ganiąca traciła już tylko 25 sekund. Jest jednak mocna, bo pod szczytem Głodówki jej przewaga ponownie wzrosła do minuty i 20 sekund. Szwajcarka nie dała się już dogonić i z przewagą ponad 2 minut minęła linię mety. Druga była Flavia Oliveira (BTC City Ljubljana), a trzecia Rasa Leleivyte (Aromitalia Vaiano Fondriest). Najlepsza z Polek Ewelina Szybiak dojechała na piątym miejscu. Na 18 miejscu etap ukończyła Monika Żur, tracąc ponad 11 minut do Szwajcarki.

Jolanda Neff została liderką we wszystkich klasyfikacjach – generalnej, sprinterskiej, górskiej oraz najaktywniejszej.

Stefan Leśniowski
 

Komentarze

zobacz wszystkie tabele
reklama